SkiErg World Sprints 2010

November 12–14

Gender: Men | Women

Show By Age Category: Yes | No

Pos. Name Age City State Country Affiliation Time Venue
0-12
Story Reynolds12 Stowe VT USA Stowe Nordic 4:49.7 RACE 
Alex Martin12 Bend OR USA MBSEF 4:50.4 RACE 
Ian Durand12 Interlochen MI USA Vasa Ski Club 5:00.3 RACE 
Anders Hanson12 Craftsbury VT USA Craftsbury Nordic 5:01.0 RACE 
Kestrel Owens12 Craftsbury VT USA Craftsbury Nordic 5:07.7 RACE 
Marten Soeson11 Tartu  EST Tartu Suusaklubi 5:08.3 RACE 
Jürgen Kukk10 Tartu  EST Tartu Suusaklubi 5:16.6 RACE 
Aleksander LuhaTartu  EST Tartu Suusaklubi 5:19.6 RACE 
Karl-Markus Lehtoja10 Tartu  EST Tartu Suusaklubi 5:25.4 RACE 
10 Matthew Lawlor11 West Glover VT USA Craftsbury Nordic 5:37.5 RACE 
11 James Tisdell11 Morrisville VT USA Morrisville Nordic 5:41.7 RACE 
12 Ben Wasser12 Stowe VT USA Stowe Nordic 5:41.8 RACE 
13 Eben Osborne10 Elmore VT USA Morrisville Nordic 5:45.0 RACE 
14 Alexander GreenleyNetzaberg BA GER Team Netz 5:45.4 RACE 
15 Jamie Gough10 Netzaberg BA GER Team Netz 5:48.2 RACE 
16 Christian King10 Netzaberg BA GER Team Netz 6:00.1 RACE 
17 Sander ViderTartu  EST Tartu Suusaklubi 6:00.9 RACE 
18 Lauri Põldoja11 Tartu  EST Tartu Suusaklubi 6:03.8 RACE 
19 Mathew Bergosh10 Netzaberg BA GER Team Netz 6:07.3 RACE 
20 Nathaniel Wells10 Stowe VT USA Stowe Nordic 6:07.7 RACE 
21 Jordan Davis11 Netzaberg BA GER Team Netz 6:08.0 RACE 
22 Aleksander TammTartu  EST Tartu Suusaklubi 6:10.7 RACE 
23 Alex Bickart11 Morrisville VT USA Morrisville Nordic 6:15.8 RACE 
24 Hunter Gutierrez10 Netzaberg BA GER Team Netz 6:18.3 RACE 
25 Andreas ArrasTartu  EST Tartu Suusaklubi 6:20.5 RACE 
26 Marlon Guyton10 Netzaberg BA GER Team Netz 6:23.2 RACE 
27 Guillermo Luna-DavidNetzaberg BA GER Team Netz 6:25.0 RACE 
28 Chase MooreNetzaberg BA GER Team Netz 6:37.0 RACE 
29 Kai WingensiefenCraftsbury VT USA Craftsbury Nordic 6:37.2 RACE 
30 Chris Moses10 Netzaberg BA GER Team Netz 6:38.2 RACE 
31 Hugo-Johannes NurkTartu  EST Tartu Suusaklubi 6:47.8 RACE 
32 Elijah Robinson10 Netzaberg BA GER Team Netz 6:47.9 RACE 
33 Forest LaporteWolcott VT USA Morrisville Nordic 6:48.8 RACE 
34 Tyrese HarrisNetzaberg BA GER Team Netz 6:50.8 RACE 
35 Sean BergoshNetzaberg BA GER Team Netz 6:57.1 RACE 
36 Zach PutnamNetzaberg BA GER Team Netz 7:03.7 RACE 
37 Sean LofflenNetzaberg BA GER Team Netz 7:15.7 RACE 
38 Cameron Flanighan11 Netzaberg BA GER Team Netz 7:20.0 RACE 
39 Antonio BrazelNetzaberg BA GER Team Netz 7:26.0 RACE 
40 Ralf KivilTartu  EST ind. 7:31.4 RACE 
41 Deon Smith10 Netzaberg BA GER Team Netz 7:32.6 RACE 
42 Nikari Andrews10 Netzaberg BA GER Team Netz 7:34.7 RACE 
43 Andreas Hofmann11 Netzaberg BA GER Team Netz 7:41.5 RACE 
44 Aiden MartinNetzaberg BA GER Team Netz 7:48.3 RACE 
45 Jerome HilerNetzaberg BA GER Team Netz 7:54.1 RACE 
46 Jairo Diaz ValdezNetzaberg BA GER Team Netz 8:00.4 RACE 
47 Mark BealsNetzaberg BA GER Team Netz 8:02.0 RACE 
48 Sebastian Alarcon11  DE USA  8:02.6 RACE 
49 Sebastian A11  DE USA  8:02.6 IND 
50 TJ ChiniNetzaberg BA GER Team Netz 8:10.3 RACE 
51 Isaiah Moy10 Netzaberg BA GER Team Netz 8:29.0 RACE 
52 Jermain WashingtonNetzaberg BA GER Team Netz 8:33.3 RACE 
53 Nathan Nunez10 Netzaberg BA GER Team Netz 8:38.0 RACE 
54 Hayden TatumNetzaberg BA GER Team Netz 8:40.5 RACE 
55 Tyler YbayNetzaberg BA GER Team Netz 8:44.5 RACE 
56 Nicholas PutnamNetzaberg BA GER Team Netz 9:00.1 RACE 
57 Nathaniel HarrisNetzaberg BA GER Team Netz 9:02.0 RACE 
58 Govan HenryNetzaberg BA GER Team Netz 9:03.9 RACE 
59 Dominick ReeceNetzaberg BA GER Team Netz 9:41.8 RACE 
60 Brian Lewellen10 Netzaberg BA GER Team Netz 9:45.3 RACE 
61 Kobe Gettys10 Netzaberg BA GER Team Netz 10:13.0 RACE 
62 Drake NeubauerNetzaberg BA GER Team Netz 10:19.2 RACE 
63 Logan YuhicoNetzaberg BA GER Team Netz 10:54.7 RACE 
13-18
Mathjas Juust18 Tartu  EST Tartu Suusaklubi 3:16.3 RACE 
Phil Tosteson19 Hanover NH USA Williams 3:21.5 RACE 
Kody Spencer18 Rangley ME USA Colby 3:29.9 RACE 
Casey Jones19 Yarmouth ME USA Williams 3:30.2 RACE 
Nick Kline14 Rangley ME USA Colby 3:30.9 RACE 
John Dixon19 Rangley ME USA Colby 3:31.9 RACE 
Kalle Jahns19 Brattleboro VT USA Williams 3:34.1 RACE 
Indrek Valge19 Tartu  EST Tartu Suusaklubi 3:35.1 RACE 
Ben Greenwald19 Fort Kent ME  USA MWSC 3:36.9 RACE 
10 Siim Jõesaar18 Tartu  EST Tartu Suusaklubi 3:37.5 RACE 
11 Martti Rell16 Tartu  EST Tartu Suusaklubi 3:37.9 RACE 
12 Bridger Dunnagan16 Boise ID USA  3:37.9 IND 
13 Mart Kevin Põlluste16 Tartu  EST Tartu Suusaklubi 3:41.0 RACE 
14 Jarod Supple19 Rangley ME USA Colby 3:41.9 RACE 
15 Patrick Joslin19 Williamstown MA USA Williams 3:43.8 RACE 
16 Martin Ling18 Tartu  EST Tartu Suusaklubi 3:44.3 RACE 
17 Ryan Keenan18 Traverse City MI USA TC High School 3:45.3 RACE 
18 Levin Zars18 Rangley ME USA Colby 3:45.9 RACE 
19 Paco DeFrancis18 Rangley ME USA Colby 3:46.9 RACE 
20 Raliegh Goessling19 Fort Kent  ME USA MWSC 3:47.9 RACE 
21 Cody Scott19 Mahtomedi MN USA Sisu 3:49.8 RACE 
22 Rainer Elp18 Tartu  EST Arena 3:50.1 RACE 
23 Greg Karabinos17 Williamstown MA USA Williams 3:50.7 RACE 
24 Oscar Friedman16 Boulder CO USA BNJRT 3:53.0 RACE 
25 Aaron Taylor16 Williamstown MA USA Williams 3:54.9 RACE 
26 Garrett Geer16 Boulder CO USA BNJRT 3:56.9 RACE 
27 Arto Arukuusk17 Tartu  EST Tartu Suusaklubi 3:57.0 RACE 
28 Jürgen Pulles17 Tartu  EST Tartu Suusaklubi 3:57.7 RACE 
29 Josh Harrington16 Lanesborough MA USA Williams 3:57.8 RACE 
30 Sam Oftedahl19 Minneapolis MN USA  3:58.2 RACE 
31 Ross Williams18 Williamsburg MI USA TC High School 3:59.5 RACE 
32 Markus Himma17 Tartu  EST Tartu Suusaklubi 4:01.2 RACE 
33 Mike Vigers17 Boulder CO USA BNJRT 4:01.3 RACE 
34 Luke Costley16 Williamstown MA USA Williams 4:02.7 RACE 
35 Ergo Kukk14 Tartu  EST Tartu Suusaklubi 4:03.2 RACE 
36 Marten Margus17 Tartu  EST Tartu Suusaklubi 4:04.1 RACE 
37 Evan Cover17 Traverse City MI USA TC High School 4:04.2 RACE 
38 Kristjan Mägi15 Tartu  EST Tartu Suusaklubi 4:05.0 RACE 
39 Niko Gia15 Bend OR USA MBSEF 4:05.8 RACE 
40 Skylar Kenna15 Bend OR USA MBSEF 4:05.9 RACE 
41 Max Millslagle15 Bend OR USA MBSEF 4:06.0 RACE 
42 Jack Elder14 Yarmouth ME USA SMBC 4:06.9 RACE 
43 Alex White15 Williamstown MA USA Williams 4:06.9 RACE 
44 Josh Norris17 Traverse City MI USA TC High School 4:08.9 RACE 
45 Jaagup Jõgela16 Tartu  EST Tartu Suusaklubi 4:09.3 RACE 
46 Jan Markus Raudik14 Tartu  EST Tartu Suusaklubi 4:10.1 RACE 
47 Andrew Bouning15 Traverse City MI USA TC High School 4:13.4 RACE 
48 Sander Pärn18 Tartu  EST Tartu Suusaklubi 4:13.5 RACE 
49 Briggs Pierce16 Stowe VT USA Stowe Nordic 4:15.2 RACE 
50 Matt Moss17 Traverse City MI USA TC High School 4:16.7 RACE 
51 Wil Kirby16 Williamstown MA USA Williams 4:18.5 RACE 
52 Gregor Soodla13 Tartu  EST Tartu Suusaklubi 4:22.5 RACE 
53 Warren Taylor14 Williamstown MA USA Williams 4:24.2 RACE 
54 Gabe Morcote17 Traverse City MI USA TC High School 4:24.9 RACE 
55 Davide Bert15 Trento  ITA Prosport Trento 4:25.6 RACE 
56 Dane Gray17 Netzaberg BA GER Team Netz 4:27.6 RACE 
57 Rimmo Rõõm14 Tartu  EST Tartu Suusaklubi 4:27.9 RACE 
58 Carter Hall13 Yarmouth ME USA SMBC 4:29.9 RACE 
59 Vootele Jagomägi14 Tartu  EST Tartu Suusaklubi 4:31.8 RACE 
60 Alec Van De Graaff16 Corvallis OR USA Crescent Valley High XC Ski 4:34.4 RACE 
61 Ian Morrell16 Corvallis OR USA Crescent Valley High XC Ski 4:35.6 RACE 
62 Tobias Albrigtson17 Boulder CO USA BNJRT 4:40.4 RACE 
63 Blakely Browne13 Leavenworth WA USA  4:40.5 IND 
64 Kristjan Uibo13 Tartu  EST Tartu Suusaklubi 4:43.3 RACE 
65 Logan Wilson16 Williamstown MA USA Williams 4:44.8 RACE 
66 Karl-Cardo Mere13 Tartu  EST Tartu Suusaklubi 4:46.3 RACE 
67 Toni Tomson16 Tartu  EST Tartu Suusaklubi 4:53.6 RACE 
68 Braden Becker14 Yarmouth ME USA SMBC 5:02.9 RACE 
69 BERTO SANTANA16 DENVER CO USA KINETIC FITNESS STUDIO 5:21.3 RACE 
70 Gabriel Choi17 Corvallis OR USA Crescent Valley High XC Ski 5:24.1 RACE 
71 Nick Hudson17 Corvallis OR USA Crescent Valley High XC Ski 5:30.5 RACE 
72 Alexi Lainis14 Boulder CO USA BNJRT 5:34.3 RACE 
73 Raymond Koni13 Tartu  EST Tartu Suusaklubi 5:39.3 RACE 
74 Mikee Turner17 Corvallis OR USA Crescent Valley High XC Ski 5:48.5 RACE 
75 Sayre Lanahan17 Corvallis OR USA Crescent Valley High XC Ski 6:05.2 RACE 
19-29
Keith Kantack21 Jackson NH USA Williams 3:16.7 RACE 
Chase Hammond21 Rangley ME USA Colby 3:19.9 RACE 
Matt Liebsch27 Long Lake MN USA CXC 3:22.0 RACE 
Mark Johnson23 Grand Rapids MN USA Williams 3:22.9 RACE 
Rickard Bergengren24 Lund  Skåne SWE  3:22.9 IND_V 
Ian Nesbitt20 Williamstown MA USA Williams 3:26.9 RACE 
Evan Dethier21 Williamstown MA USA Williams 3:28.1 RACE 
JONATHAN KERBY22 DENVER CO USA KINETIC FITNESS STUDIO 3:28.5 RACE 
Jaak Teppan26 Tartu  EST Suusahullud 3:29.7 RACE 
10 Tarmo Napa20 Tartu  EST Tartu Suusaklubi 3:31.0 RACE 
11 Jeremy Blazer21 Rangley ME USA Colby 3:32.9 RACE 
12 Caleb Lucy22 North Conway VT USA Williams 3:35.6 RACE 
13 JAMES METIVAN29 DENVER CO USA KINETIC FITNESS STUDIO 3:36.5 RACE 
14 Robby Cuthbert22 Pittsfield MA USA Williams 3:40.6 RACE 
15 Riho Klement21 Tartu  EST Tartu Suusaklubi 3:40.9 RACE 
16 Michele Marchi29 Trento  ITA Prosport Trento 3:41.4 RACE 
17 Corey Park20 Rangley ME USA Colby 3:43.9 RACE 
18 jason zagami29 dedham ma USA Solid Body Fitness 3:43.9 RACE 
19 Torbjørn Bekkelien27 Gjøvik   NOR  3:45.7 IND_V 
20 Indrek Toomas20 Tartu  EST Tartu Suusaklubi 3:49.3 RACE 
21 Stephen Schnoor20  DE USA  3:49.6 RACE 
22 Lee Peters22 Lake Placid NY USA Muscle Milk 3:51.9 RACE 
23 KEVIN HERMAN25 DENVER CO USA KINETIC FITNESS STUDIO 3:56.1 RACE 
24 Ronald Väli21 Tallinn  EST TSK 3:56.3 RACE 
25 Navid Bolourchi29  DE USA  3:57.0 RACE 
26 Siim Vaus21 Kiisa   EST TSK 3:57.6 RACE 
27 Wyatt Fereday22 Rangley ME USA Colby 4:02.9 RACE 
28 Bobbi LaRosee20 Deedham MA USA Solid Body Fitness 4:05.5 RACE 
29 Gabe Lenzycki22 Traverse City MI USA Brickwheels 4:11.0 RACE 
30 Janar Pilvet20 Tartu  EST Tartu suusaklubi 4:12.9 RACE 
31 Siim Oras20 Tallinn  EST Sparta 4:15.7 RACE 
32 Daniel Kibe26 Sundsvall  SWE MOOVE 4:16.0 RACE 
33 Travis Cole28 Traverse City MI USA Brickwheels 4:16.9 RACE 
34 Daniel Jorgensen26 Bend OR USA  4:17.1 RACE 
35 Zach Brock25 Montpelier VT USA The Confluence 4:30.9 RACE 
36 Adam St.Pierre29 Boulder CO USA BNJRT 4:33.3 RACE 
37 Francesco Rosanelli23 Trento  ITA Prosport Trento 4:35.6 RACE 
38 Eli Kaiser-Odor 25 Montpelier VT USA The Confluence 5:10.9 RACE 
30-39
Chris McLaughlin39     USA  3:01.9 IND_V 
Tim Conlon-McCombe33 Freetown MA USA Bridgewater State College 3:18.2 C2Log 
MATT HAMMEL31 denver co USA KINETIC FITNESS STUDIO 3:21.0 RACE 
Urmet Külaots36 Tartu  EST Suusahullud 3:23.1 RACE 
Allar Kivil34 Tartu  EST Tartu Suusaklubi 3:23.8 RACE 
Fulvio Avi35 Trento  ITA Prosport Trento 3:26.1 RACE 
Anders Brink36 Sundsvall   SWE MOOVE 3:27.7 RACE 
Alex Dunne38 Nottingham   GBR Concept2, Inc, Morrisville, VT 3:30.7 C2Log 
Ross Hawkins36 Johannesburg  ZAF Shosholoza 3:30.9 C2Log 
10 Kevin Farrell35 Leavenworth WA USA Leavenworth Winter Sports  3:32.4 IND 
11 Vello Needrit33 Tallinn  EST EWK 3:32.6 RACE 
12 Daniel Voisin35 Montpelier VT USA The Confluence 3:33.0 IND 
13 Jeff Koch39 Elk Rapids MI USA Vasa Ski Club 3:33.1 RACE 
14 Eli Brown37 Salt Lake City UT USA Brickwheels 3:33.8 RACE 
15 Josh Carlson39 Elmore VT USA Morrisville Nordic 3:35.2 RACE 
16 Paul Buehler39 Elizabethtown NY USA  3:36.4 IND 
17 BIJAN FATHY33 Denver co USA KINETIC FITNESS STUDIO 3:39.3 RACE 
18 Mats Störtebecker33 Sundsvall   SWE MOOVE 3:39.4 RACE 
19 Martin Münz35 Tallinn  EST Sparta 3:40.6 RACE 
20 Alessio Berlanda31 Trento  ITA Prosport Trento 3:41.0 RACE 
21 Brian Carlson35 Montpelier VT USA The Confluence 3:49.9 RACE 
22 Ergo Rästas36 Tartu  EST Suusahullud 3:52.0 RACE 
23 Simone Gottardi33 Trento  ITA Prosport Trento 3:53.9 RACE 
24 Andrew Kroese30 Minneapolis mn USA GearWest 3:55.3 RACE 
25 Raymond Harris34 Netzaberg BA GER Team Netz 4:00.0 RACE 
26 Ben Popp36 Lake Elmo MN USA Sisu 4:04.4 RACE 
27 Nabil Aidoud33 Roslindale MA USA Solid Body Fitness 4:12.1 RACE 
28 Jeff Doering33 Bend OR USA XC Oregon 4:12.7 RACE 
29 Adam Schmidt32  DE USA  4:14.8 RACE 
30 Henning Stavnhaugen39 Gjøvik  NOR  4:18.7 IND_V 
31 Ethan Rhodes36  DE USA  4:20.7 RACE 
32 Lars Lind39 Sundsvall  SWE MOOVE 4:23.4 RACE 
33 Fred Dobronz33  DE USA  4:24.8 RACE 
34 Greg Schmidt36 Minneapolis MN USA  4:32.8 RACE 
35 David Lance38 Netzaberg BA GER Team Netz 4:38.2 RACE 
36 Jason Wells39 Stowe VT USA Stowe Nordic 4:48.1 RACE 
37 Mark Putnam34 Netzaberg BA GER Team Netz 4:49.1 RACE 
38 Dave Rubel35 Montpelier VT USA The Confluence 4:50.9 RACE 
39 Don Chandler 35 Montpelier VT USA The Confluence 4:59.9 RACE 
40 Jeffrey Kwit39 Bend OR USA  5:03.9 RACE 
41 Abijit Killedar32 Franklin MA USA Solid Body Fitness 5:46.5 RACE 
40-49
Darren Woods44 Manchester Wigan GBR  3:14.0 IND 
shawn scholl46 kremmling co USA  3:17.8 IND 
Jonathon Sanborn49 Maple Grove MN USA Hoigards 3:21.0 RACE 
Eric Martin43 Bend OR USA MBSEF 3:21.2 RACE 
Mikko Pietilä46 Kungälv Västra Götaland SWE  3:23.4 IND 
Nicholas Petterssen41 Plainfield VT USA  3:25.5 IND 
Dale Sutherland48 The Firm DE USA  3:25.8 IND 
jonathan haisman43 dartmouth  ma USA Age Without Limits 3:26.6 IND 
françois Dubuc45 Meudon   FRA  3:27.8 IND 
10 Tim Campbell42 Bridgewater MA USA Bridgewater State College 3:28.3 C2Log 
11 Renzo Bert46 Mezzolombardo - TN  ITA Prosport Trento 3:32.6 RACE 
12 Shaun Callaghan46 Weston-super-Mare   GBR  3:32.6 C2Log 
13 GRANT MAVIES40 DENVER CO USA KINETIC FITNESS STUDIO 3:32.7 RACE 
14 Andrew Rem44 Maple Grove MN USA Hoigards 3:37.5 RACE 
15 Teet Jagomägi41 Tartu  EST Tartu Suusaklubi 3:38.1 RACE 
16 Milne Andy47 Cambridge MA USA CSU 3:39.9 RACE 
17 Jeffrey Larson47 Coeur d'Alene ID USA  3:40.0 IND 
18 Todd Vigland41 Traverse City MI USA Vasa Ski Club 3:42.0 RACE 
19 Arvi Suurpere40 Tartu  EST Suusahullud 3:43.0 RACE 
20 Mark Tingle42  DE USA  3:43.5 RACE 
21 RICH WILLIAMS42 DENVER CO USA KINETIC FITNESS STUDIO 3:44.0 RACE 
22 Adrian Owens42 Craftsbury VT USA Craftsbury Nordic 3:44.6 RACE 
23 Blair Thompson41 Rehoboth DE USA  3:46.3 RACE 
24 Stacey Skinner49 Maple Grove MN USA  3:47.5 RACE 
25 Andrew Tripp41 Montpelier VT USA The Confluence 3:47.9 RACE 
26 Randy Acker46 McCall ID USA Rudys Gym 3:50.0 RACE 
27 Marc Gilbertson41 Hyde Park VT USA Craftsbury Nordic 3:51.2 RACE 
28 Miloslav Bozdech45 Red Deer AB CAN Team Canada 3:51.5 C2Log 
29 Kip Knight47 Elk Rapids MI USA Vasa Ski Club 3:51.7 RACE 
30 Aivar Vaus47 Tallinn www.soudespinning.ee EST TSK 3:53.2 RACE 
31 Andrea Guerra49  Trento   ITA Prosport Trento 3:54.2 RACE 
32 Derrick Lingo46  DE USA  3:56.2 RACE 
33 Paul Timmons41 Rehoboth DE USA  3:57.8 RACE 
34 Priit Mõtsmees45 Tartu  EST Arena 3:58.4 RACE 
35 Fernando Garzia49  DE USA  3:59.9 RACE 
36 Matt Durand43 Interlochen MI USA Vasa Ski Club 4:00.0 RACE 
37 Ted Dabbs45  DE USA  4:00.3 RACE 
38 Doug Jackels45 Maple Grove MN USA Hoigards 4:00.3 RACE 
39 Hugh Pritchard41 Montpelier VT USA The Confluence 4:00.9 RACE 
40 P.J. Beck40 Morrisville Vt USA  4:01.0 IND 
41 Mike Yeo42 Yarmouth ME USA SMBC 4:03.9 RACE 
42 Randy Smith49 Williamsburg MI USA Vasa Ski Club 4:05.5 RACE 
43 David Bucholtz43 Buckley MI USA Brickwheels 4:09.8 RACE 
44 Don Youkey48 Leavenworth WA USA Leavenworth Winter Sports Club 4:13.0 IND 
45 Andrea Girardi45 Trento  ITA Prosport Trento 4:13.2 RACE 
46 Dave reservitz40 Needham MA USA Solid Body Fitness 4:15.9 RACE 
47 Jeff Hammer44  DE USA  4:17.1 RACE 
48 Eric Hanson44 Craftsbury VT USA Craftsbury Nordic 4:20.7 RACE 
49 Joel Hinshaw49 Freeport ME USA SMBC 4:22.9 RACE 
50 Flavio Daprà49 Trento  ITA Prosport Trento 4:26.4 RACE 
51 Martin Laporte41 Wolcott VT USA Morrisville Nordic 4:27.2 RACE 
52 Rikard Sjölin40 Sundsvall  SWE MOOVE 4:27.5 RACE 
53 Michael Moore41 Montpelier VT USA The Confluence 4:27.9 RACE 
54 Dave Oliver41 Montpelier VT USA The Confluence 4:27.9 RACE 
55 Peter Risshall44 Sundsvall  SWE MOOVE 4:30.1 RACE 
56 Gianmarco Casagrande41 Trento  ITA Prosport Trento 4:34.2 RACE 
57 Tim Woodburne43 Ada MI USA Vasa Ski Club 4:34.3 RACE 
58 Lewis Franco48 Calais VT USA Concept2, Inc, Morrisville, VT 4:39.4 IND 
59 Steve Robinson41 Montpelier VT USA The Confluence 4:42.9 RACE 
60 Chris Reino48 McCall ID USA Rudys Gym 4:56.7 RACE 
61 Mike Bowers41 Bend OR USA  6:12.0 RACE 
50-59
Dave Gray51 Grafenwohr BA GER Netzaberg Elementary School, Bavaria, Germany 3:13.5 IND 
Royce Banks55 Royces gym Wigan GBR  3:21.4 IND 
Mike Maccarthy59 Harwich Essex GBR  3:25.5 C2Log 
Charlie Aarons52 Maple Grove MN USA Hoigards 3:35.5 RACE 
Emanuele Romoli53 Trento IT ITA Prosport Trento 3:43.0 RACE 
Gordon Kirk56 Calgary AB CAN Westside Recreation Centre 3:43.9 C2Log 
Mikael Sandberg55 Kungälv   SWE Kungälvs Roddklubb 3:45.6 C2Log 
Dan Simoneau52 Bend OR USA MBSEF 3:46.5 RACE 
Peter Dreissigacker59 Stowe VT USA Concept2, Inc, Morrisville, VT 3:49.6 IND 
10 Milan Baic51 Traverse City MI USA Vasa Ski Club 3:50.0 RACE 
11 Walt Meeker55 Traverse City MI USA Vasa Ski Club 3:53.8 RACE 
12 Stephen Peckiconis51 Boston MA USA Solid Body Fitness 3:54.9 RACE 
13 Kalle Kiiranen57 Tartu  EST Arena 3:55.0 RACE 
14 Renzo Resenterra52 Trento   ITA Prosport Trento 3:56.8 RACE 
15 Frank Wojcik57 Rochester NY USA  4:02.3 C2Log 
16 Javin Pierce50 Stowe VT USA Stowe Nordic 4:05.3 RACE 
17 Andrea Micheli50 Trento   ITA Prosport Trento, Italy 4:06.0 IND 
18 Tom Helm52 Minneapolis MN USA Sisu 4:10.1 RACE 
19 David Smullin57 Bend OR USA XC Oregon 4:10.8 RACE 
20 Paolo Alvari51 Trento  ITA Prosport Trento 4:11.5 RACE 
21 John Kostrewza57 Traverse City MI USA Vasa Ski Club 4:14.9 RACE 
22 AJ Pochella53  DE USA  4:16.2 RACE 
23 KEN FRIEDNASH54 DENVER CO USA KINETIC FITNESS STUDIO 4:18.4 RACE 
24 John Keenan57 Traverse City MI USA Vasa Ski Club 4:21.4 RACE 
25 Dean Miller50 Corvallis OR USA Crescent Valley High XC Ski 4:21.6 RACE 
26 Bruce Bearman50 Morrisville VT USA Concept2, Inc, Morrisville, VT 4:21.8 IND 
27 Andy Rockwood51 Traverse City MI USA Vasa Ski Club 4:23.8 RACE 
28 Bob Emmons55 Montpelier VT USA The Confluence 4:23.9 RACE 
29 Bengt Larsson59 Sundsvall  SWE MOOVE 4:24.3 RACE 
30 John Pflughoeft54 Traverse City MI USA Vasa Ski Club 4:28.0 RACE 
31 FRITZ RUNGE50 DENVER CO USA KINETIC FITNESS STUDIO 4:30.6 RACE 
32 Alan Carter55 Montpelier VT USA The Confluence 4:33.9 RACE 
33 JOHN HUGGINS52 Denver CO USA KINETIC FITNESS STUDIO 4:40.6 RACE 
34 Marco Segatta57 Trento  ITA Prosport Trento 4:45.2 RACE 
35 Andrew Lainis52 Boulder CO USA BNC 4:45.8 RACE 
36 Tom Lais56 Maplewood mn USA The Fix Studio 4:47.0 RACE 
37 DAVE BUTCHER57 DENVER CO USA KINETIC FITNESS STUDIO 4:58.5 RACE 
38 Ben Hipple55 McCall ID USA Rudys Gym 5:00.8 RACE 
39 Ravi Thaduri55 Walpole MA USA Solid Body Fitness 5:40.0 RACE 
40 Sam Handelman55 Bend OR USA  5:58.1 RACE 
41 Francesco Cavatorta54 Trento  ITA Prosport Trento 6:20.8 RACE 
60-69
Hjalmar Schiotz60 Tonsberg   NOR  3:30.8 IND_V 
John Brodhead66 Craftsbury Common VT USA  3:52.9 IND 
Ed Elliot63 McCall ID USA Rudys Gym 3:56.1 RACE 
GENE CISNEROS63 DENVER CO. USA KINETIC FITNESS STUDIO 3:56.3 RACE 
David Armstrong61 Silver Spring MD USA  3:59.1 IND 
Fausto Eccher60 Trento  ITA Prosport Trento 4:06.6 RACE 
Arvid Sikveland69 Rehoboth Beach DE USA  4:07.2 RACE 
RICK SCHRAEDER63 DENVER CO USA KINETIC FITNESS STUDIO 4:22.0 RACE 
Brian Bennett67 Mahopac NY USA  4:24.8 C2Log 
10 Bruce Chandler60 Anchorage AK USA U.S. Coast Guard 4:43.1 C2Log 
11 Bob Okeefe61 Montpelier VT USA The Confluence 4:47.9 RACE 
12 Jeffrey Cueto61  East Montpelier VT USA First in Fitness, Montpelier, VT 4:48.3 IND 
13 Brian Pegel-Oden62 Netzaberg BA GER Team Netz 4:56.2 RACE 
14 Pete LaPlaca66 Traverse City MI USA Vasa Ski Club 5:09.2 RACE 
15 Jim McAllister65 McCall ID USA Rudys Gym 5:19.0 RACE 
16 NELSON BOYD62 DENVER CO USA KINETIC FITNESS STUDIO 6:41.7 RACE 
17 Ted Kiniry61 Montpelier VT USA The Confluence 7:00.9 RACE 
70-79
Lembit Kiviloo73 Tallinn  EST EWK 4:06.3 RACE 
Phil Wood71 Newton Abbot Devon GBR Age Without Limits 4:18.2 IND 
George Hall75 Craftsbury Common VT USA  4:20.4 IND 
MIKE SHONSTRON70 DENVER CO USA KINETIC FITNESS STUDIO 4:26.6 RACE 
Dick Gradley78   GBR  4:28.0 IND 
Jim Woodburne70 Traverse City MI USA Vasa Ski Club 4:29.7 RACE 
Larry Berman76 Cambridge MA USA  4:30.0 IND 
TOM STOKES75 Denver CO USA KINETIC FITNESS STUDIO 4:34.2 RACE 
Claude Stone70 Montpelier VT USA First in Fitness, Montpelier, VT 4:41.7 C2Log 
10 FRANK KING78 DENVER CO USA KINETIC FITNESS STUDIO 5:36.2 RACE 
11 Frank Durham78 McCall ID USA Rudys Gym 6:26.0 RACE 
12 TED LICHTMAN71 DENVER CO USA KINETIC FITNESS STUDIO 6:26.0 RACE 
80-89
DEAN SMITH84 LONE TREE CO USA KINETIC FITNESS STUDIO 4:34.4 RACE