SkiErg World Sprints 2012

November 9–11

Gender: Men | Women

Show By Age Category: Yes | No

Pos. Name Age City State Country Affiliation Time Venue Adaptive
0-12
Aleksander Luha11 Tartu  EST Tartu skiclub 4:44.8 RACE  
Jürgen Kukk12 Tartu  EST Tartu skiclub 4:56.0 RACE  
Rasmus Tammjärv11 Tartu  EST Tartu skiclub 5:16.0 RACE  
Aleksander Tamm11 Tartu  EST Tartu skiclub 5:25.6 RACE  
Andreas Arras11 Tartu  EST Tartu skiclub 5:31.1 RACE  
Jean Sierra10 Netzaberg Bavaria GER Team Netz 5:36.7 RACE  
Hugo Johannes Nurk11 Tartu  EST Tartu skiclub 5:40.3 RACE  
Eben Osborne12 Elmore Vt USA Morrisville 5:45.3 RACE  
David Moody10 Craftsbury VT USA Craftsbury Outdoor Center 5:46.0 RACE  
10 Sean Bergosh10 Netzaberg Bavaria GER Team Netz 5:54.6 RACE  
11 Henri Sarap11 Tartu  EST Tartu skiclub 5:57.8 RACE  
12 Cohlton AndrusNetzaberg Bavaria GER Team Netz 6:01.2 RACE  
13 Ralf KivilTartu  EST Tartu skiclub 6:08.0 RACE  
14 Elise Dryer12 San Diego CA USA Natural Order Strength 6:11.4 RACE  
15 Ben Adams10 Netzaberg Bavaria GER Team Netz 6:13.3 RACE  
16 Ethan Zweibelson10 Netzaberg Bavaria GER Team Netz 6:17.9 RACE  
17 Zachary ViethNetzaberg Bavaria GER Team Netz 6:18.4 RACE  
18 Noah King11 Netzaberg Bavaria GER Team Netz 6:21.3 RACE  
19 Cameron Parks10 Netzaberg Bavaria GER Team Netz 6:25.3 RACE  
20 Alex Grimes12 Morrisville Vt USA Morrisville 6:25.6 RACE  
21 Jerome Hiler10 Netzaberg Bavaria GER Team Netz 6:25.6 RACE  
22 Elias Hoff10 Storvreta  SWE Uppsala Vasaloppsklubb 6:27.1 RACE  
23 Jack Seivwright10 Morrisville Vt USA Morrisville 6:28.4 RACE  
24 Derek Brechler11 Netzaberg Bavaria GER Team Netz 6:29.0 RACE  
25 Richard Mercado10 Netzaberg Bavaria GER Team Netz 6:30.8 RACE  
26 Vojta S   CZE  6:31.6 C2Log  
27 Luke StewartNetzaberg Bavaria GER Team Netz 6:33.1 RACE  
28 Axel HoffStorvreta  SWE Uppsala Vasaloppsklubb 6:33.4 RACE  
29 Demarell Burroughs10 Netzaberg Bavaria GER Team Netz 6:35.1 RACE  
30 Markus LarsonNetzaberg Bavaria GER Team Netz 6:36.6 RACE  
31 Karl-Artur Lokk11 Tartu  EST Tartu skiclub 6:37.6 RACE  
32 Landon Nurge12 Ketchum ID USA Hardcore Training 6:39.1 RACE  
33 Cameron WestNetzaberg Bavaria GER Team Netz 6:39.7 RACE  
34 Logan Carlie10 Netzaberg Bavaria GER Team Netz 6:41.7 RACE  
35 Emmanuel Okno10 Netzaberg Bavaria GER Team Netz 6:42.2 RACE  
36 Janiel Perez10 Netzaberg Bavaria GER Team Netz 6:43.9 RACE  
37 Trevor DoyleNetzaberg Bavaria GER Team Netz 6:46.5 RACE  
38 Anthony RodriguezNetzaberg Bavaria GER Team Netz 6:46.9 RACE  
39 Kaden LynnNetzaberg Bavaria GER Team Netz 6:47.8 RACE  
40 Tristin DozierNetzaberg Bavaria GER Team Netz 6:50.1 RACE  
41 Aiden Martin10 Netzaberg Bavaria GER Team Netz 6:50.3 RACE  
42 Angel RodriguezNetzaberg Bavaria GER Team Netz 6:50.7 RACE  
43 Nico Soucy10 Netzaberg Bavaria GER Team Netz 6:50.7 RACE  
44 Dimitri Faas10 Netzaberg Bavaria GER Team Netz 6:51.5 RACE  
45 Avery Garza10 Netzaberg Bavaria GER Team Netz 6:51.5 RACE  
46 Adrian Florez10 Netzaberg Bavaria GER Team Netz 6:53.4 RACE  
47 Jorge Solis10 Netzaberg Bavaria GER Team Netz 6:54.7 RACE  
48 Conner Corbin10 Netzaberg Bavaria GER Team Netz 6:54.9 RACE  
49 Devin ColeNetzaberg Bavaria GER Team Netz 6:58.7 RACE  
50 Isiah GillespieNetzaberg Bavaria GER Team Netz 7:02.9 RACE  
51 Ian ThomasNetzaberg Bavaria GER Team Netz 7:04.3 RACE  
52 Ray Tavarez10 Netzaberg Bavaria GER Team Netz 7:07.7 RACE  
53 Alan MoodyCraftsbury VT USA Craftsbury Outdoor Center 7:08.7 RACE  
54 Afu LefaoseuNetzaberg Bavaria GER Team Netz 7:09.3 RACE  
55 Andrew FinchNetzaberg Bavaria GER Team Netz 7:12.2 RACE  
56 Eriq Gillespie11 Netzaberg Bavaria GER Team Netz 7:12.3 RACE  
57 Taras HurynNetzaberg Bavaria GER Team Netz 7:13.6 RACE  
58 Taumaloto OsaNetzaberg Bavaria GER Team Netz 7:16.6 RACE  
59 Mesan JohnsonNetzaberg Bavaria GER Team Netz 7:18.5 RACE  
60 Toomas Tennisberg12 Tartu  EST Tartu skiclub 7:18.5 RACE  
61 Bryan HoehnNetzaberg Bavaria GER Team Netz 7:20.8 RACE  
62 Hajime LenteNetzaberg Bavaria GER Team Netz 7:22.9 RACE  
63 Thomas Kisch10 Netzaberg Bavaria GER Team Netz 7:26.6 RACE  
64 Jonathon JacksonNetzaberg Bavaria GER Team Netz 7:27.5 RACE  
65 Keshawn Thorpe10 Netzaberg Bavaria GER Team Netz 7:28.6 RACE  
66 Kevin ZokouNetzaberg Bavaria GER Team Netz 7:29.6 RACE  
67 Jaylen JonesNetzaberg Bavaria GER Team Netz 7:30.7 RACE  
68 Chris Freelove10 Netzaberg Bavaria GER Team Netz 7:32.1 RACE  
69 Jordan DraytonNetzaberg Bavaria GER Team Netz 7:33.2 RACE  
70 Andrew CarlsonEpsom NH USA Get Fit NH 7:35.5 RACE  
71 Brendon BeltranNetzaberg Bavaria GER Team Netz 7:35.6 RACE  
72 Chandler Crum10 Netzaberg Bavaria GER Team Netz 7:35.6 RACE  
73 Joshua Brown10 Netzaberg Bavaria GER Team Netz 7:36.0 RACE  
74 Chris LeeNetzaberg Bavaria GER Team Netz 7:38.1 RACE  
75 Darion BrownNetzaberg Bavaria GER Team Netz 7:39.6 RACE  
76 John Chatterley11 Netzaberg Bavaria GER Team Netz 7:40.1 RACE  
77 Justin SolisNetzaberg Bavaria GER Team Netz 7:40.2 RACE  
78 Ben Williams10 Netzaberg Bavaria GER Team Netz 7:42.8 RACE  
79 Alexander Torres10 Netzaberg Bavaria GER Team Netz 7:53.4 RACE  
80 Jaden FerdinandNetzaberg Bavaria GER Team Netz 7:55.4 RACE  
81 Jamal EvansNetzaberg Bavaria GER Team Netz 7:56.4 RACE  
82 James McCray11 Netzaberg Bavaria GER Team Netz 8:00.9 RACE  
83 Annadi GiriNetzaberg Bavaria GER Team Netz 8:02.6 RACE  
84 Jayce Weeg10 Netzaberg Bavaria GER Team Netz 8:06.0 RACE  
85 Diego MendozaNetzaberg Bavaria GER Team Netz 8:08.1 RACE  
86 Josef LynnNetzaberg Bavaria GER Team Netz 8:08.4 RACE  
87 Justin Drayton10 Netzaberg Bavaria GER Team Netz 8:09.6 RACE  
88 Kiel KellyNetzaberg Bavaria GER Team Netz 8:10.2 RACE  
89 George FaasNetzaberg Bavaria GER Team Netz 8:10.6 RACE  
90 Victor RoblesNetzaberg Bavaria GER Team Netz 8:11.9 RACE  
91 Ethan Nicodemus10 Netzaberg Bavaria GER Team Netz 8:12.6 RACE  
92 Roeshawn WrightNetzaberg Bavaria GER Team Netz 8:13.4 RACE  
93 Jaron HarrisNetzaberg Bavaria GER Team Netz 8:15.3 RACE  
94 Carter CrumNetzaberg Bavaria GER Team Netz 8:15.6 RACE  
95 Bryan TaylorNetzaberg Bavaria GER Team Netz 8:25.1 RACE  
96 Devin Pascua10 Netzaberg Bavaria GER Team Netz 8:27.8 RACE  
97 Chris TorranceNetzaberg Bavaria GER Team Netz 8:28.3 RACE  
98 John GarciaNetzaberg Bavaria GER Team Netz 8:34.7 RACE  
99 Collin Gardner10 Netzaberg Bavaria GER Team Netz 8:35.2 RACE  
100 Jonathan Harris10 Netzaberg Bavaria GER Team Netz 8:37.0 RACE  
101 Cheyne CordesSan Diego CA USA Natural Order Strength 8:40.9 RACE  
102 Michael TaylorNetzaberg Bavaria GER Team Netz 8:41.1 RACE  
103 Danny MathisNetzaberg Bavaria GER Team Netz 8:43.1 RACE  
104 Brandon SeverinNetzaberg Bavaria GER Team Netz 8:43.2 RACE  
105 Jayden WilliamsNetzaberg Bavaria GER Team Netz 8:43.6 RACE  
106 Landen KalinaNetzaberg Bavaria GER Team Netz 8:46.0 RACE  
107 Kerwin BiscetteNetzaberg Bavaria GER Team Netz 8:47.8 RACE  
108 Wyatt ParkerNetzaberg Bavaria GER Team Netz 8:59.1 RACE  
109 Christian TurnerNetzaberg Bavaria GER Team Netz 9:00.0 RACE  
110 Jacob TeagueNetzaberg Bavaria GER Team Netz 9:00.2 RACE  
111 Jaz JohnsonNetzaberg Bavaria GER Team Netz 9:00.9 RACE  
112 Joseph FagoNetzaberg Bavaria GER Team Netz 9:08.1 RACE  
113 Nason Sweeney11 Netzaberg Bavaria GER Team Netz 9:10.8 RACE  
114 Seth ThonnNetzaberg Bavaria GER Team Netz 9:13.1 RACE  
115 Daniel Gonzalez10 Netzaberg Bavaria GER Team Netz 9:14.6 RACE  
116 Alexander FloresNetzaberg Bavaria GER Team Netz 9:17.4 RACE  
117 Ceterian ThomasNetzaberg Bavaria GER Team Netz 9:18.7 RACE  
118 Irving DomenechNetzaberg Bavaria GER Team Netz 9:21.7 RACE  
119 Elijah MariNetzaberg Bavaria GER Team Netz 9:35.9 RACE  
120 Victor MoralesNetzaberg Bavaria GER Team Netz 9:41.7 RACE  
121 Jay PenaNetzaberg Bavaria GER Team Netz 9:43.0 RACE  
122 Aadi GiriNetzaberg Bavaria GER Team Netz 9:49.1 RACE  
123 Gabriel CalmaNetzaberg Bavaria GER Team Netz 9:49.4 RACE  
124 Abraham DominquezNetzaberg Bavaria GER Team Netz 9:50.5 RACE  
125 Miguel GuimNetzaberg Bavaria GER Team Netz 9:51.3 RACE  
126 Camron HiggsNetzaberg Bavaria GER Team Netz 9:52.4 RACE  
127 Mordahkia Meadows10 Netzaberg Bavaria GER Team Netz 9:54.0 RACE  
128 Maxwell VindmanNetzaberg Bavaria GER Team Netz 9:55.5 RACE  
129 Jamari WilliamsNetzaberg Bavaria GER Team Netz 9:57.1 RACE  
130 Elijah LawsonNetzaberg Bavaria GER Team Netz 10:10.7 RACE  
131 Royalprincelonalana TufonoNetzaberg Bavaria GER Team Netz 10:11.5 RACE  
132 Daniel WorthingtonNetzaberg Bavaria GER Team Netz 10:14.0 RACE  
133 Tavion Pierce10 Netzaberg Bavaria GER Team Netz 10:16.4 RACE  
134 Richard HagnerNetzaberg Bavaria GER Team Netz 10:17.9 RACE  
135 Alexander MastrodomenicoNetzaberg Bavaria GER Team Netz 10:23.4 RACE  
136 Ray Manglona10 Netzaberg Bavaria GER Team Netz 10:31.1 RACE  
137 Devin GarnettNetzaberg Bavaria GER Team Netz 10:44.3 RACE  
138 Kevin Kontente11 Netzaberg Bavaria GER Team Netz 10:45.6 RACE  
139 Micah EubankNetzaberg Bavaria GER Team Netz 10:47.6 RACE  
140 Caden KannadyNetzaberg Bavaria GER Team Netz 10:52.3 RACE  
141 Lysander ReeseNetzaberg Bavaria GER Team Netz 12:56.7 RACE  
142 Wilfredo LlorensNetzaberg Bavaria GER Team Netz 13:01.0 RACE  
143 Layne ThornsleyNetzaberg Bavaria GER Team Netz 13:38.1 RACE  
144 Khaziyus JacksonNetzaberg Bavaria GER Team Netz 13:38.8 RACE  
13-18
Mart Kevin Põlluste18 Tartu  EST Tartu skiclub 3:29.1 RACE  
Forrest Hamilton14 Shelburne VT USA CVU 3:32.6 RACE  
Kristjan Mägi17 Tartu  EST Tartu skiclub 3:43.7 RACE  
Ergo Kukk16 Tartu  EST Tartu skiclub 3:45.2 RACE  
Kevin Song16  MI USA UcanRow 3:46.4 RACE  
Alex Shea17 Sudbury ON CAN WCCFC 3:50.0 RACE  
Rimmo Rõõm16 Tartu  EST Tartu skiclub 3:56.6 RACE  
Kristjan Uibo15 Tartu  EST Tartu skiclub 4:06.4 RACE  
Adam Westman13 Sundsvall  SWE Moove 4:07.8 RACE  
10 Aidan Spoel15 Sudbury ON CAN WCCFC 4:09.8 RACE  
11 Vaughn Prosser17 Saint Paul MN USA Axcelerate Fitness 4:10.8 RACE  
12 Anders Hanson14 Craftsbury VT USA Craftsbury Outdoor Center 4:11.9 RACE  
13 Andres Rõõm13 Tartu  EST Tartu skiclub 4:21.8 RACE  
14 Marten Soeson13 Tartu  EST Tartu skiclub 4:22.2 RACE  
15 Will Seivwright13 Morrisville Vt USA Morrisville 4:22.7 RACE  
16 Kenny Michalec15 Winnetka Il USA UcanRow 4:22.8 RACE  
17 Rauno Mällo13 Tartu  EST Tartu skiclub 4:24.6 RACE  
18 Matt Mapes15 Pembroke NH USA Get Fit NH 4:33.1 RACE  
19 Kestrel Owens14 Craftsbury VT USA Craftsbury Outdoor Center 4:34.0 RACE  
20 Garren Mapes17 Pembroke NH USA Get Fit NH 4:36.9 RACE  
21 Nathan Johnston16 Sudbury ON CAN WCCFC 4:37.3 RACE  
22 Kris-Robin Sirge13 Tartu  EST Tartu skiclub 4:47.1 RACE  
23 Alex Bickart13 Elmore Vt USA Morrisville 4:59.0 RACE  
24 James Tisdell13 Morrisville Vt USA Morrisville 5:01.6 RACE  
25 Ethan Leveille13 Morrisville Vt USA Morrisville 5:03.6 RACE  
26 Sam Rivard13 Haddonfield NJ USA Bell's Bodies 5:07.9 RACE  
27 Troy Ciccarelli14 Littleton CO USA Club Form 5:09.2 RACE  
28 Garrett Klee14 Littleton CO USA Club Form 5:13.8 RACE  
29 Mason Klee13 Littleton CO USA Club Form 5:22.0 RACE  
30 Chris Barclay16 Sudbury ON CAN WCCFC 5:43.6 RACE LTA 
31 Ginger Lingard13 Madison WI USA Pat's Gym 6:03.9 RACE  
32 Bryan Koontz13 Haddonfield NJ USA Bell's Bodies 7:02.9 RACE  
19-29
Jonas Jonsson29 Sundsvall  SWE Moove 3:18.0 RACE  
Allar Soo20 Tartu  EST Tartu Univ. 3:18.0 RACE  
Adam Olson22 Madison WI USA Pat's Gym 3:19.3 RACE  
Dmitri Reinmets23 Tartu  EST Tartu Univ. 3:21.3 RACE  
Magnus Sjöbjer27 Borås  SWE  3:22.6 IND_V  
Matt Gelso24 Ketchum ID USA Hardcore Training 3:26.9 RACE  
Rickard Bergengren26 Lund  Skåne SWE  3:27.1 IND_V  
Reid Pletcher24 Ketchum ID USA Hardcore Training 3:27.2 RACE  
Keith Kubiesa24 Madison WI USA Pat's Gym 3:29.9 RACE  
10 Dave Marion21 Bridgewater MA USA Bridgewater State College 3:30.0 RACE  
11 Ben Wilson26 Denver CO USA Kinetic Fitness Studio, Health Club / Denver, CO 3:30.7 RACE  
12 Patrick Gilles29 Madison Wi USA Pat's Gym 3:33.2 RACE  
13 Fredrik Lindgren29 Uppsala  SWE IK Hakarpspojkan 3:33.5 RACE  
14 Kristjan Külm27 Tartu  EST Tartu skiclub 3:34.9 RACE  
15 Eiko Toom28 Tallinn  EST SC Sparta 3:36.4 RACE  
16 Adam Wobach28 Madison WI USA Pat's Gym 3:37.8 RACE  
17 Nick Crawford25 Boise Idaho USA Idaho Nordic 3:38.4 RACE  
18 Mats Piho22 Tartu  EST Tartu Univ. 3:38.4 RACE  
19 Jay Woodbeck21  MI USA UcanRow 3:38.5 RACE  
20 Jake Jones25 Madison WI USA Pat's Gym 3:38.9 RACE  
21 Sander Linnus21 Tartu  EST Tartu Univ. 3:41.5 RACE  
22 Nick Barnes22 San Diego CA USA Natural Order Strength 3:42.2 RACE  
23 Charles Price26 Denver Co USA Kinetic #4 3:43.8 RACE  
24 Simon Eriksson19 Sundsvall  SWE Moove 3:45.3 RACE  
25 Axel Rållfors26 Uppsala  SWE Uppsala Vasaloppsklubb 3:45.8 RACE  
26 Kevan Hawkins25 San Antonio TX USA Revolution Sport & Fitness 3:46.3 RACE  
27 Ryan Reisdorf23 Madison WI USA Pat's Gym 3:46.4 RACE  
28 Dain Meyer29 Minneapolis MN USA Axcelerate Fitness 3:46.7 RACE  
29 Chris Lomen24 Minneapolis MN USA Axcelerate Fitness 3:48.6 RACE  
30 Dan Carlson29 San Diego CA USA Natural Order Strength 3:49.8 RACE  
31 Håkan Petersson23 Uppsala  SWE Uppsala Vasaloppsklubb 3:50.1 RACE  
32 Tom Quandt28 Madison WI USA Pat's Gym 3:51.9 RACE  
33 Nate Minie21 Bridgewater MA USA  3:52.4 RACE  
34 Cole Smith21 Bridgewater MA USA  3:52.7 RACE  
35 Joe Catino20 Bridgewater MA USA  3:53.0 RACE  
36 Travis Rich27 San Diego CA USA Natural Order Strength 3:53.0 RACE  
37 Ivan Herrera24 San Diego CA USA Natural Order Strength 3:53.2 RACE  
38 Nick Weiler29 Saint Paul MN USA Axcelerate Fitness 3:53.2 RACE  
39 Indrek Toomas22 Tartu  EST Tartu Univ. 3:54.7 RACE  
40 Josh Brooks26 San Antonio Texas USA Revolution Sport & Fitness 3:54.8 RACE  
41 Ago Vahtra22 Tartu  EST Tartu Univ. 3:56.1 RACE  
42 Phil Hausman29 Madison WI USA Pat's Gym 3:56.3 RACE  
43 Garret Fugier24 Denver CO USA Kinetic #1 3:57.7 RACE  
44 Hunter Pulde23 Madison WI USA Pat's Gym 3:58.3 RACE  
45 Andrew Armstrong23 McCall ID USA Rudy's Gym 3:58.5 RACE  
46 Jarred Diorio19 Bridgewater MA USA  3:59.1 RACE  
47 Rob Reubenstein23 Denver CO USA Kinetic #1 3:59.3 RACE  
48 William Trial21 Bridgewater MA USA  4:01.9 RACE  
49 Olle Risby25 Uppsala  SWE Campus1477 4:02.2 RACE  
50 Dan Robledo24 San Diego CA USA Natural Order Strength 4:02.9 RACE  
51 Ben Khosaba21 San Diego CA USA Natural Order Strength 4:04.6 RACE  
52 Joe Burtoni22 Denver CO USA Kinetic #4 4:06.1 RACE  
53 Peter Miller25 Denver CO USA Kinetic #1 4:06.1 RACE  
54 Mario Oha21 Tartu  EST Tartu Univ. 4:06.4 RACE  
55 Frank Xiong22 Saint Paul MN USA Axcelerate Fitness 4:06.7 RACE  
56 Denver Lancaster28 Cody WY USA Gottsche 4:12.4 RACE  
57 Trent Chandler28 Madison WI USA Pat's Gym 4:15.9 RACE  
58 Pete Freire24 Cody WY USA Gottsche 4:18.2 RACE  
59 Scott Berger27 Minneapolis MN USA Axcelerate Fitness 4:18.4 RACE  
60 Eric Hausman27 Madison WI USA Pat's Gym 4:19.9 RACE  
61 Cole Smith27 Madison WI USA Pat's Gym 4:19.9 RACE  
62 Brian Ricketts28 San Antonio Texas USA Revolution Sport & Fitness 4:27.5 RACE  
63 Andrew Porn26 Madison WI USA Pat's Gym 4:28.3 RACE  
64 Nick Gault20 Bridgewater MA USA  4:31.4 RACE  
65 Rob Martin26 Sudbury ON CAN WCCFC 4:32.6 RACE  
66 Parker Labarge29 San Antonio Texas USA Revolution Sport & Fitness 4:34.8 RACE  
67 Phillip Halliday21 San Antonio Texas USA Revolution Sport & Fitness 4:35.2 RACE  
68 Ken Hoefs19 Bridgewater MA USA  4:39.8 RACE  
69 Mike Capobianco21 Bridgewater MA USA  4:45.6 RACE  
70 Giovanni Sampson19 Bend OR USA COCC 4:48.9 RACE  
71 Mike Koppenhaver27 San Diego CA USA Natural Order Strength 4:50.8 RACE  
72 Matt Kearney19 Bridgewater MA USA  4:51.3 RACE  
73 Tyler Johnson21 Denver CO USA Kinetic #4 4:59.3 RACE  
74 Nick Hazard19 Bridgewater MA USA  5:08.0 RACE  
75 Ryan Bowen21 Bridgewater MA USA  5:09.3 RACE  
76 Sai Mullapudi27 Minneapolis MN USA Axcelerate Fitness 5:16.7 RACE  
77 Adam Johnnidis26 Cody WY USA Gottsche 5:48.9 RACE  
78 Alyson Ryan23 Denver CO USA Kinetic #2 8:35.7 RACE  
79 Jake Winslow28 Cody WY USA Gottsche 9:45.0 RACE LTA 
30-39
Ats Pärnaste36 Tallinn  EST SC Sparta 3:05.1 RACE  
Jack Nunn33 Manhattan Beach ca USA Powerhouse Fitness 3:08.3 IND  
Anders Brink38 Sundsvall   SWE Moove 3:11.8 RACE  
Tim Conlon-McCombe35 Freetown MA USA Bridgewater State College 3:12.1 C2Log  
Matt Hammel33 denver co USA Kinetic #4 3:20.7 RACE  
Gustav Norrman31 Jönköping   SWE  3:20.8 C2Log  
Avi Fulvio37 Baselga Pinè   ITA  3:21.2 IND  
Allar Kivil36 Tartu  EST Tartu skiclub 3:22.9 RACE  
Mattias Carlzon36 Borås   SWE  3:24.3 IND_V  
10 Kurt Wolfe32 McCall ID USA Rudy's Gym 3:24.8 RACE  
11 Matthew Meyer30 Saint Paul MN USA Axcelerate Fitness 3:28.2 RACE  
12 Mats Störtebecker35 Sundsvall   SWE Moove 3:28.5 RACE  
13 Rhoddy Davies33 Bridgend   GBR  3:30.3 IND  
14 Martin Peenra30 Tartu  EST Tartu skiclub 3:35.1 RACE  
15 Matthias Lindgren31 Uppsala  SWE IK Hakarpspojkan 3:36.0 RACE  
16 Andres Nurk39 Tartu  EST Tartu skiclub 3:37.2 RACE  
17 Agris Peedu31 Tallinn  EST SC Sparta 3:37.6 RACE  
18 Bohdan Skoda38 Ostrava   CZE  3:37.6 C2Log  
19 Tanel Tepaskent35 Tallinn  EST SC Sparta 3:37.7 RACE  
20 Chris Stroh36 Denver CO USA Kinetic #3 3:38.2 RACE  
21 Joe Jensen39 Boise ID USA Idaho Nordic 3:42.0 RACE  
22 Chris Castle30 Darlington   GBR  3:43.6 IND  
23 Bijan Fathy35 Denver co USA Kinetic #4 3:43.8 RACE  
24 Vincent DiMezza Jr.38 Collingswood NJ USA Bell's Bodies 3:44.9 RACE  
25 Jaanus Kaik34 Tallinn  EST SC Sparta 3:45.4 RACE  
26 Tim Kelson30 Saint Paul MN USA Axcelerate Fitness 3:48.1 RACE  
27 Vallo Vardja39 Tallinn  EST SC Sparta 3:48.1 RACE  
28 Sam Krieg36 Pocatello ID USA  3:50.0 C2Log  
29 P-O Eklund32 Sundsvall  SWE Moove 3:50.6 RACE  
30 Tarvo Kiudma36 Tartu  EST Tartu skiclub 3:50.9 RACE  
31 Ted Svensson32 Sundsvall  SWE Moove 3:50.9 RACE  
32 Ron Marfori34 Saint Paul MN USA Axcelerate Fitness 3:53.6 RACE  
33 Don Chandler33   USA GMCF 3:54.9 RACE  
34 Paul Leendertse38 Berlin VT USA GMCF 3:54.9 RACE  
35 Dave Kirschenmann37 Minneapolis MN USA Axcelerate Fitness 3:55.0 RACE  
36 Andy Uttke31 West Saint Paul MN USA Axcelerate Fitness 3:55.2 RACE  
37 Derrek Weaver39 San Antonio Texas USA Revolution Sport & Fitness 3:56.2 RACE  
38 Jeremiah Eckhaus39 Berlin VT USA GMCF 3:57.9 RACE  
39 Gregory Ferger36 Madison WI USA Pat's Gym 3:58.5 RACE  
40 Aivar Juhandi36 Tallinn  EST SC Sparta 3:58.6 RACE  
41 Eric Bartholomae32 San Diego CA USA Natural Order Strength 3:59.0 RACE  
42 Bob Smith35 Madison WI USA Pat's Gym 3:59.1 RACE  
43 Endrus Arge38 Tallinn  EST SC Sparta 4:01.1 RACE  
44 Joe Feider36 Boise ID USA Idaho Nordic 4:01.9 RACE  
45 Tanel Veeremaa34 Tallinn  EST SC Sparta 4:02.0 RACE  
46 Matt Oldenburg34 Madison WI USA Pat's Gym 4:02.2 RACE  
47 Kristo Lillipuu32 Tallinn  EST SC Sparta 4:03.2 RACE  
48 Indrek Sang38 Tallinn  EST SC Sparta 4:03.6 RACE  
49 Kyle Fisher32 Madison WI USA Pat's Gym 4:03.9 RACE  
50 Anders Bussqvist31 Östersund   SWE  4:04.0 IND  
51 Ray McCleary30 San Diego CA USA Natural Order Strength 4:04.2 RACE  
52 Graham Bramblett36 Saint Paul MN USA Axcelerate Fitness 4:06.0 RACE  
53 Matt McNeill38 Denver CO USA Kinetic #1 4:08.2 RACE  
54 Nate Elder30 Denver CO USA Kinetic #4 4:09.2 RACE  
55 Peter Contreras32 San Diego CA USA Natural Order Strength 4:09.6 RACE  
56 Alvar Leola36 Tallinn  EST SC Sparta 4:09.9 RACE  
57 Ben Wilde36 San Diego CA USA Natural Order Strength 4:13.4 RACE  
58 Lenny Loyd36 Bridgewater MA USA Bridgewater State College 4:13.9 RACE  
59 Michael Mcclure36 Madison WI USA Pat's Gym 4:14.5 RACE  
60 Simeon Chapin36 Berlin VT USA GMCF 4:14.9 RACE  
61 Jon Koppenhaver30 San Diego CA USA Natural Order Strength 4:16.8 RACE  
62 Chris Martin36 Denver CO USA Kinetic #3 4:17.5 RACE  
63 Aaron Allie35 Littleton CO USA Club Form 4:19.0 RACE  
64 Jaak Pruulmann-VengerFeldt32 Tartu  EST Tartu skiclub 4:22.7 RACE  
65 Chuck Denune37 Bridgewater MA USA Bridgewater State College 4:23.3 RACE  
66 Ryan Myszak32 Hammond IN USA UcanRow 4:25.4 RACE  
67 James Skjong34 Minneapolis MN USA Axcelerate Fitness 4:26.6 RACE  
68 Adam Puff31 Haddonfield NJ USA Bell's Bodies 4:26.9 RACE  
69 Tony Cardenas33 Saint Paul MN USA Axcelerate Fitness 4:27.7 RACE  
70 Justine Britten30 Boise Idaho USA Idaho Nordic 4:29.7 RACE  
71 Todd Cole30 Collingswood NJ USA Bell's Bodies 4:34.1 RACE  
72 Tomas Machovsky34 Ostrava CZ CZE  4:35.4 C2Log  
73 Matt Moreau35 Denver CO USA Kinetic #3 4:35.9 RACE  
74 Michael Greenslade39 Denver CO USA Kinetic #4 4:45.0 RACE  
75 Mark Calkins33 Denver CO USA Kinetic #2 4:50.2 RACE  
76 Colin Ward38 Sudbury ON CAN WCCFC 4:55.2 RACE  
77 Kelsey Kolstad34 Cody WY USA Gottsche 4:59.2 RACE  
78 Sherman Skelton38 Cody WY USA Gottsche 5:01.2 RACE  
79 Brent Toth39  VT USA GMCF 5:12.9 RACE  
80 Roy Wang37 Minneapolis MN USA Axcelerate Fitness 6:17.3 RACE  
40-49
Chris McLaughlin41     USA  3:06.1 C2Log  
Gavin Grant49 Desbarats Ontario CAN Island Rowing Club, St Joseph Island, Ontario 3:10.8 C2Log  
michael rascher47 vancouver bc CAN  3:16.5 C2Log  
Thomas Johnson40 Orlando FL USA  3:17.4 IND  
Anders Johansson43 Alingsås   SWE  3:20.3 IND_V  
Nicholas Petterssen43 Plainfield VT USA  3:22.2 IND  
Eric Messenger41 McCall ID USA Rudy's Gym 3:26.8 RACE  
Josh Carlson41     USA Morrisville 3:27.7 RACE  
Sean Gale43 Littleton CO USA Club Form 3:27.7 RACE  
10 Scott Helsley40 Erie PA USA  3:27.7 C2Log  
11 Ian Cook48 Polokwane Limpopo ZAF Body Life, Polokwane, Limpopo Province, South Africa 3:29.7 IND_V  
12 Danny Rezendes48 taunton MA USA Bridgewater State College 3:30.9 C2Log  
13 Warren Boizot42 Denver CO USA Kinetic #4 3:33.1 RACE  
14 Paul Haig45 CHELTENHAM GL GBR RowPro Rowers 3:34.8 RowPro  
15 Wes Keller40 McCall ID USA Rudy's Gym 3:35.0 RACE  
16 Thomas Rex40   SWE Moove 3:35.7 RACE  
17 Randy Acker48 n/a na USA Rudy's Gym 3:37.1 RACE  
18 Jüri Ellen42  Tallinn   EST SC Sparta 3:39.3 RACE  
19 Ed Deveney49 Bridgewater MA USA Bridgewater State College 3:39.5 RACE  
20 Adrian Owens44 Craftsbury VT USA  3:39.5 IND  
21 Dan Perkins41 Madison WI USA Pat's Gym 3:40.7 RACE  
22 Pessi Liukkonen41 Sundsvall  SWE Moove 3:42.1 RACE  
23 Luke Kellogg49 San Antonio Texas USA Revolution Sport & Fitness 3:46.7 RACE  
24 Patrik Eriksson43 Sundsvall  SWE Moove 3:47.4 RACE  
25 Esbjörn Brolund40 Vattholma  SWE Uppsala Vasaloppsklubb 3:47.9 RACE  
26 Jerry Larsson40 Sundsvall  SWE Moove 3:49.1 RACE  
27 Roger Bird48 Cottage Grove WI USA Pat's Gym 3:49.2 RACE  
28 Jay Pedro45 Boise Idaho USA Idaho Nordic 3:50.6 RACE  
29 Mark Premo45 Winooski Vt USA  3:52.6 IND  
30 Taivo Päärson41 Tallinn  EST SC Sparta 3:53.0 RACE  
31 Stenico Stefano46 Fornace   ITA  3:55.2 IND  
32 Dean Carlson46 Epsom Nh USA Get Fit NH 3:55.8 RACE  
33 Dave Oliver49 Berlin VT USA GMCF 3:55.9 RACE  
34 Christopher Bell41 Haddon Twp NJ USA Bell's Bodies 3:56.4 RACE  
35 Les Sparks49 Denver Co USA Kinetic #2 3:56.9 RACE  
36 Jörgen Henriksson44 Sundsvall  SWE Moove 3:58.2 RACE  
37 Sonny Cloward40 Berlin VT USA GMCF 3:58.9 RACE  
38 Dave Gavigan46 Bridgewater MA USA Bridgewater State College 3:59.1 RACE  
39 Jeff Stetter45 Berlin VT USA GMCF 4:00.9 RACE  
40 Eric Hanson46 Craftsbury VT USA Craftsbury Outdoor Center 4:01.3 RACE  
41 Jeff Cramer45 Boise Id USA Idaho Nordic 4:01.8 RACE  
42 Steve Dye43 Cody WY USA Gottsche 4:02.1 RACE  
43 Matt Moody44 Craftsbury VT USA Craftsbury Outdoor Center 4:04.2 RACE  
44 Eric Dreyer47 Littleton CO USA Club Form 4:04.5 RACE  
45 Chrisian Jensen46 Sundsvall  SWE Moove 4:05.2 RACE  
46 Jeff Hunteman44 McCall ID USA Rudy's Gym 4:05.4 RACE  
47 Ray Luna42 San Antonio Texas USA Revolution Sport & Fitness 4:06.2 RACE  
48 Urmas Kadak45 Tallinn  EST SC Sparta 4:06.9 RACE  
49 Roy Fredrick40 Cody WY USA Gottsche 4:08.0 RACE  
50 Marc Levine45   USA Kinetic #2 4:08.5 RACE  
51 Gert Pagel40 Tallinn  EST SC Sparta 4:08.8 RACE  
52 Gianluca Bigaran42 TRENTO  ITA Prosport Trento, Italy 4:14.8 IND  
53 Maurice McIver44 San Antonio Texas USA Revolution Sport & Fitness 4:15.9 RACE  
54 Remo Marti46 Littleton CO USA Club Form 4:19.3 RACE  
55 Jay Ericson40 Berlin VT USA GMCF 4:19.9 RACE  
56 Cole Packwood41 Boise Idaho USA Idaho Nordic 4:21.5 RACE  
57 David Balshaw48 Canterbury NH USA Get Fit NH 4:22.7 RACE  
58 Jay Griever43 Denver CO USA Kinetic #4 4:25.1 RACE  
59 Tom Rodhova42 Bend OR USA  4:26.9 RACE  
60 Christian Phipps45 Denver CO USA Kinetic #4 4:27.4 RACE  
61 Nick Rangel42 San Antonio Texas USA Revolution Sport & Fitness 4:30.2 RACE  
62 Clint Shackelford49 San Antonio Texas USA Revolution Sport & Fitness 4:32.6 RACE  
63 Will Metcalf43 Denver CO USA Kinetic #4 4:32.7 RACE  
64 Anthony Johnson43 San Antonio Texas USA Revolution Sport & Fitness 4:34.0 RACE  
65 John Landis40 Richmond VT USA GMCF 4:39.9 RACE  
66 Jüri Marcinkevicz45 Tallinn  EST SC Sparta 4:42.8 RACE  
67 Randall Mays48 San Antonio Texas USA Revolution Sport & Fitness 4:43.5 RACE  
68 Robert Sheldon47 Denver CO USA Kinetic #3 4:50.6 RACE  
69 Anthony Colciaghi48 Haddon Hts. NJ USA Bell's Bodies 5:06.8 RACE  
70 Marc Rodriguez42 San Antonio Texas USA Revolution Sport & Fitness 5:07.9 RACE  
71 Koop Alkema48 Sudbury ON CAN WCCFC 5:19.4 RACE  
72 Kenny Townsend47 Denver CO USA Kinetic #2 6:46.2 RACE  
50-59
David Gray53 Netzaberg Bavaria GER Team Netz 3:13.9 RACE  
Mikael Eriksson52 Ånge  SWE Moove 3:27.8 RACE  
Dale Sutherland50 The Firm DE USA  3:27.8 IND  
Jeff Williams50 Bridgewater MA USA Bridgewater State College 3:35.2 RACE  
Brian Lothridge53  NH USA Get Fit NH 3:38.7 RACE  
Scott Decker51 Northwood NH USA Get Fit NH 3:43.0 RACE  
William Nurge50 Ketchum ID USA Hardcore Training 3:43.1 RACE  
Samuel Forslund59 Storvreta  SWE Uppsala Vasaloppsklubb 3:43.3 RACE  
Kent Strömberg55 Uppsala  SWE Uppsala Vasaloppsklubb 3:44.1 RACE  
10 Adam Rosenthal55 Concord NH USA Get Fit NH 3:46.9 RACE  
11 Mike Storey56 Bridgewater MA USA Bridgewater State College 3:52.0 RACE  
12 Joe Soderholm58 Madison WI USA Pat's Gym 3:53.2 RACE  
13 Andrea Guerra51  Trento   ITA Prosport Trento, Italy 3:54.0 IND_V  
14 Miles Hollowell50 Cody WY USA Gottsche 4:01.7 RACE  
15 Carl Hoerger56 Boise Idaho USA Idaho Nordic 4:03.4 RACE  
16 Helge Fylling58 Nanaimo BC CAN Age Without Limits 4:03.4 IND  
17 Terry Lee52 Boise Idaho USA Idaho Nordic 4:04.2 RACE  
18 Joe Vadeboncoeur51 Madison WI USA Pat's Gym 4:07.9 RACE  
19 Margus Mustimets50 Tartu  EST Tartu skiclub 4:08.0 RACE  
20 Stan Livingston59 Madison WI USA Pat's Gym 4:11.3 RACE  
21 Joe Slaymaker57 McCall ID USA Rudy's Gym 4:12.2 RACE  
22 Dan Cardot51 Bend OR USA  4:12.9 IND  
23 Ramon Elder54 Denver CO USA Kinetic #2 4:13.5 RACE  
24 Ben Hipple56 McCall ID USA Rudy's Gym 4:20.3 RACE  
25 Aivo Liksor54 Tallinn  EST Sparta/EWK 4:20.9 RACE  
26 Pete Cochrane54 Chippewa Falls WI USA  4:22.2 IND  
27 Tom Davis55 San Antonio Texas USA Revolution Sport & Fitness 4:24.4 RACE  
28 David McKenzie59 Minneapolis MN USA Axcelerate Fitness 4:25.8 RACE  
29 Brad Dryer51 San Diego CA USA Natural Order Strength 4:29.2 RACE  
30 Robert Moses57 Concord NH USA Get Fit NH 4:30.5 RACE  
31 Curt Mack56 McCall ID USA Rudy's Gym 4:31.3 RACE  
32 Hans Forsmark57 Sundsvall  SWE Moove 4:33.9 RACE  
33 John Huggins54 Denver CO USA Kinetic #1 4:34.4 RACE  
34 Ken Halliday51 San Antonio Texas USA Revolution Sport & Fitness 4:35.2 RACE  
35 Dave Malo51 Denver CO USA Kinetic #1 4:37.8 RACE  
36 Joe Dillard56 Billings MT USA  4:40.9 IND  
37 Håkan Rydin59 Uppsala  SWE Uppsala Vasaloppsklubb 4:43.3 RACE  
38 Gary Boyce54 Cody WY USA Gottsche 4:44.1 RACE  
39 Sam Handelman57 Bend OR USA  4:48.9 RACE  
40 J.C. Rubiola50 San Antonio Texas USA Revolution Sport & Fitness 4:54.4 RACE  
41 Mark Dardano57 Denver CO USA Kinetic #1 5:01.0 RACE  
42 Steve Liddell51 Denver CO USA Kinetic #3 5:07.8 RACE  
43 Thomas Gohne56 Uppsala  SWE Campus1477 5:30.6 RACE  
44 Roy Gonzalez56 San Antonio Texas USA Revolution Sport & Fitness 5:44.2 RACE  
45 Dave Butcher59 Denver CO USA Kinetic #2 6:25.6 RACE  
46 Mark McIntosh54 Denver CO USA Kinetic #3 6:30.0 RACE  
47 David Kessler54 Cody WY USA Gottsche 7:26.8 RACE  
48 Nate Metzler54 Cody WY USA Gottsche 7:48.1 RACE  
60-69
Mike Maccarthy61 Harwich Essex GBR  3:32.8 C2Log  
Tom OKeefe65 Long Beach CA USA  3:39.6 IND_V  
Gene Cisneros65 denver CO. USA Kinetic #1 3:52.1 RACE  
Peter Harris60 Derby Line VT USA  3:53.0 IND  
John Brodhead68 Craftsbury Common VT USA Craftsbury Outdoor Center 3:55.1 RACE  
Frank Muller60 Concord NH USA Get Fit NH, Concord and Epsom, NH 3:58.7 RACE  
Fausto Eccher62 Trento   ITA Prosport Trento, Italy 4:01.0 IND  
Steve Gilles62 Madison WI USA Pat's Gym 4:03.9 RACE  
Bertil Svensson65 Ånge  SWE Moove 4:07.3 RACE  
10 Richard Becker67 Cody WY USA Gottsche 4:07.8 RACE  
11 Ted Stolberg63 Denver Co USA Kinetic #1 4:09.8 RACE  
12 dave dahl63 maple grove MN USA  4:10.1 C2Log  
13 Chip Plummer61 Madison WI USA Pat's Gym 4:12.9 RACE  
14 John Sommerwerck62 McCall ID USA Rudy's Gym 4:16.7 RACE  
15 Rockie Palmer63 Ottawa ON CAN Canadian Forces Health Services 4:18.7 C2Log  
16 Michael Schubert60 Bend OR USA XC Oregon 4:32.9 RACE  
17 Bob O'Keefe63 Berlin VT USA GMCF 4:34.9 RACE  
18 Terry Wittenberg62 Fredericksburg TX USA  4:36.0 IND  
19 Larry Swan65 McCall ID USA Rudy's Gym 4:42.1 RACE  
20 Kalju Polt62 Tallinn  EST EWK 4:43.2 RACE  
21 Ralph Comstock67 Boise Idaho USA Idaho Nordic 4:50.0 RACE  
22 Jim McAllister67 mccall id USA Rudy's Gym 4:56.2 RACE  
23 Kevin Curry60 Bridgewater MA USA  4:58.3 RACE  
24 Nick Ward64 Berlin VT USA GMCF 4:59.9 RACE  
25 Jim Lapin66 Denver CO USA Kinetic #4 5:13.8 RACE  
26 Rick Schraeder65 Denver CO USA Kinetic #3 5:18.2 RACE  
27 Joe Greeley65 Lakewood CA USA ROWORX 5:20.8 IND_V  
28 Denis McKevitt65 Taylors SC USA Greenville Indoor Rowing 5:25.2 C2Log  
29 John Horvat62 Denver CO USA Kinetic #3 6:10.5 RACE  
30 Gerry Wenneberg65 Denver CO USA Kinetic #3 6:42.2 RACE  
70-79
Had Beatty72 denver co USA Kinetic #1 4:12.8 RACE  
George Hall77 Craftsbury Common VT USA Craftsbury Outdoor Center 4:31.0 RACE  
Dennise Champine70 Denver CO USA Kinetic #2 4:34.4 RACE  
Lembit Kiviloo75 Tallinn  EST EWK 4:35.0 RACE  
Lewis McLin70 mccall id USA Rudy's Gym 4:36.6 RACE  
Tom Stokes77 Denver CO USA Kinetic #1 4:50.5 RACE  
Ed Means72 Denver CO USA Kinetic #1 5:11.9 RACE  
Steve Basch72 Denver CO USA Kinetic #3 5:25.2 RACE  
Jim Swanson75 Denver CO USA Kinetic #1 5:29.1 RACE  
10 Len Wiseman73 Sudbury ON CAN WCCFC 5:33.7 RACE  
11 Jerry Brooks74 San Antonio Texas USA Revolution Sport & Fitness 5:37.4 RACE  
12 George Whitlock77 Cody WY USA Gottsche 6:52.8 RACE  
80+
Frank King81 Denver CO USA Kinetic #3 6:23.0 RACE  
Bob Bosworth88 Denver CO USA Kinetic #1 9:43.0 RACE