World Rowing Indoor Sprints 2017 Men's Adaptive Results

March 10-12, 2017

Go to Adaptive Category: PR3 PR2 PR1
Pos. Name Age Country Time Verified
PR3
1 Etienne Deleau 30 FRA 3:05.9 Yes
2 Johan van Etten 32 NED 3:16.5 Yes
3 Ergo Mets 27 EST 3:17.3 Yes
4 Dieter Rosslee 21 RSA 3:19.8 Race
5 Emil Hiiesalu 31 EST 3:23.7 No
6 Mitch Joynt 21 NZL 3:27.1 No
7 Mindaugas Jasas 27 LTU 3:27.9 No
8 John Domandl 56 AUS 3:36.7 Yes
9 Dan Longo 34 USA 3:38.3 Race
10 Frederic Chaillet 45 FRA 3:40.7 Race
11 Jorge Pineda 19 ESP 3:41.3 No
12 Mathew Turner 51 USA 3:42.1 Race
13 Rick Stijman 31 NED 3:42.3 Race
14 Anre Nõmme 44 EST 3:48.2 No
15 Christophe Joly 43 FRA 3:49.2 Race
16 Michael Higgins 52 USA 3:52.6 No
17 Yves REMY - Aviron Tours Métropole 58 FRA 3:53.1 Yes
18 Grégory Anglade 17 FRA 4:00.0 Race
19 Daniel Zwick 50 USA 4:01.3 Race
20 Etienne Morin 22 FRA 4:02.0 Race
21 Heiarii Riveta 57 PYF 4:08.1 Race
22 Benoit Pique 24 FRA 4:09.3 Race
23 John Denis 20 FRA 4:10.2 Race
24 Kevin Kitching 60 GBR 4:12.1 No
25 Robert Roselli 54 FRA 4:15.4 Race
26 Arnaud Larive 33 FRA 4:19.6 Race
27 Scott Kather 54 USA 4:35.0 No
28 Bill Ernst 63 USA 4:36.3 No
29 Pierre Decelle 28 FRA 4:39.3 Race
30 Jean Claude Ellis 57 PYF 4:39.6 Race
31 Gérard Lalande 52 FRA 4:39.9 Race
32 Vince Home 91 AUS 4:40.7 Yes
33 William Choe 18 USA 4:43.4 Race
34 Stéphane Billiet 48 FRA 4:43.5 Race
35 Fabien Lutgen 25 FRA 4:48.0 Race
36 Clement Sainton 25 FRA 4:49.0 Race
37 Jérémy Laug 25 FRA 4:52.0 Race
38 Magloire Safi 22 FRA 4:57.0 Race
39 Byron Rizo 22 USA 4:57.9 Race
40 Charles Linderman 69 USA 4:58.7 Race
41 Marc Gregori 45 FRA 5:02.6 Race
42 Yacine Benchikh 24 FRA 5:03.0 Race
43 Roger David 28 FRA 5:06.3 Race
44 Antony Bordage 35 FRA 5:07.5 Race
45 Théo Deborggraeve 13 FRA 5:10.8 Race
46 Frederick L. Chidester Sr. 80 USA 5:59.5 Yes
47 Stéphane Cautero 34 FRA 6:06.0 Race
48 Daniel Chang 25 USA 6:12.6 Race
49 Titouan Ducal 18 FRA 6:17.4 Race
50 Christian Chee Aye 36 PYF 6:20.8 Race
51 Sofien Bendjemai 30 FRA 6:23.2 Race
52 Sebi Smith 13 USA 6:25.5 Race
53 Tyler Richard 16 USA 6:30.1 Race
54 Edward Urganda 16 USA 8:04.2 Race
55 Lucas Lee 13 USA 8:30.9 Race
56 Timothy Chae 16 USA 8:34.5 Race
57 Eric Navarro 20 USA 9:45.1 Race
58 Jack Walker 15 FRA 10:24.9 Race
59 Dylan Camacho 19 USA 18:30.0 Race
PR2
1 Tardieu Stephane 46 FRA 3:30.8 Race
2 Lavigne Christophe 45 FRA 3:54.6 Race
3 Duthoit Alexandre 45 FRA 4:11.4 Race
4 Sherman Anderson 41 USA 4:23.9 Race
5 Arsene Aye 53 PYF 6:41.7 Race
6 Antonia Maitia 63 PYF 6:55.9 Race
7 Heber Rodríguez 26 ESP 7:01.6 Yes
8 Jose Costas 56 ESP 8:41.0 Yes
PR1
1 Augustas Navickas 26 LTU 4:18.2 Yes
2 Shannon Franks 39 USA 5:18.1 Race
3 Kelo Narciso 47 ESP 5:37.2 Yes
4 Jim Brooks 70 USA 5:42.7 No
5 Manuel Rodriguez 49 FRA 6:10.5 Race
6 Roge González 58 ESP 6:15.9 Yes
7 Joe Tezak 42 USA 6:45.6 Race
8 Nicolas Haudebert 34 FRA 12:29.0 Race