SkiErg World Sprints 2011

November 11–13

Gender: Men | Women

Show By Age Category: Yes | No

Pos. Name Age City State Country Affiliation Time Venue Adaptive
0-12
Adam Westman12 Sundsvall  SWE MOOVE 4:34.8 RACE  
Rauno Mällo12 Tartu  EST Tartu skiclub 4:48.8 RACE  
Marten Soeson12 Tartu  EST Tartu skiclub 4:58.6 RACE  
James Tisdell12 Morrisville VT USA Morrisville BKL 5:18.8 RACE  
Jürgen Kukk11 Tartu  EST Tartu skiclub 5:21.1 RACE  
Aleksander Luha10 Tartu  EST Tartu skiclub 5:23.8 RACE  
Alex Greeneley10 Netzaberg  GER Team Netz 5:24.8 RACE  
Raven Dawson12 Leavenworth WA USA Leavenworth Winter Sports  5:25.0 IND  
Andres Rõõm12 Tartu  EST Tartu skiclub 5:25.9 RACE  
10 Quin Mcmassey12 Netzaberg  GER Team Netz 5:47.0 RACE  
11 Daniel Bohnemann10 Netzaberg  GER Team Netz 5:48.3 RACE  
12 Gustav Frenell12 Sundsvall  SWE MOOVE 5:50.4 RACE  
13 Colhton AndrusNetzaberg  GER Team Netz 5:55.2 RACE  
14 Aleksander Tamm10 Tartu  EST Tartu skiclub 5:58.8 RACE  
15 Alexander Rapp12 Ånge  SWE MOOVE 6:02.1 RACE  
16 Chris Albanese10 Netzaberg  GER Team Netz 6:02.3 RACE  
17 Andreas Arras10 Tartu  EST Tartu skiclub 6:03.2 RACE  
18 Chase Moore10 Netzaberg  GER Team Netz 6:12.3 RACE  
19 Grant West11 Netzaberg  GER Team Netz 6:12.7 RACE  
20 Gawain Mendez10 Netzaberg  GER Team Netz 6:12.8 RACE  
21 Joel Maxey11 Netzaberg  GER Team Netz 6:18.5 RACE  
22 Robert Juhimets11 Tartu  EST Tartu skiclub 6:18.8 RACE  
23 Hugo Johannes Nurk10 Tartu  EST Tartu skiclub 6:20.3 RACE  
24 Carson Williams10 Netzaberg  GER Team Netz 6:23.2 RACE  
25 Janiel PerezNetzaberg  GER Team Netz 6:29.9 RACE  
26 Thomas Miller10 Netzaberg  GER Team Netz 6:37.0 RACE  
27 Karl-Artur Lokk10 Tartu  EST Tartu skiclub 6:38.3 RACE  
28 Marcus Mitchell10 Netzaberg  GER Team Netz 6:38.7 RACE  
29 Emmanuel OkonNetzaberg  GER Team Netz 6:39.9 RACE  
30 Ralf KivilTartu  EST Tartu skiclub 6:43.6 RACE  
31 Logan CarlileNetzaberg  GER Team Netz 6:48.2 RACE  
32 Ryan Martin11 Netzaberg  GER Team Netz 6:51.5 RACE  
33 Jerome HillerNetzaberg  GER Team Netz 6:54.0 RACE  
34 Tyrese Harris10 Netzaberg  GER Team Netz 6:55.3 RACE  
35 Peter Bielefeld10 Littleton CO USA Club Form 6:59.9 RACE  
36 Michael Nickerson10 Netzaberg  GER Team Netz 7:00.6 RACE  
37 Logan Hoyme10 Netzaberg  GER Team Netz 7:02.8 RACE  
38 Giovanni Mollo10 Netzaberg  GER Team Netz 7:06.3 RACE  
39 Kaspar Haugasmägi11 Tartu  EST Tartu skiclub 7:13.9 RACE  
40 Shahin Davids10 Netzaberg  GER Team Netz 7:18.0 RACE  
41 Jonathon Bell10 Netzaberg  GER Team Netz 7:20.4 RACE  
42 Archie N  GBR  7:27.2 IND  
43 Vito Hernandez11 Netzaberg  GER Team Netz 7:28.0 RACE  
44 Isiah Lelauti10 Netzaberg  GER Team Netz 7:32.3 RACE  
45 Isiah Brown10 Netzaberg  GER Team Netz 7:32.7 RACE  
46 James Govea10 Netzaberg  GER Team Netz 7:33.5 RACE  
47 Steven Mulholland10 Netzaberg  GER Team Netz 7:37.0 RACE  
48 Jean SierraNetzaberg  GER Team Netz 7:39.0 RACE  
49 Kristian Saffold10 Netzaberg  GER Team Netz 7:40.9 RACE  
50 Kaleb Cannon10 Netzaberg  GER Team Netz 7:46.2 RACE  
51 Evan Van Meter10 Netzaberg  GER Team Netz 7:46.2 RACE  
52 Davin HoymeNetzaberg  GER Team Netz 7:46.3 RACE  
53 Nico SoucyNetzaberg  GER Team Netz 7:47.9 RACE  
54 Aaron QuarlesNetzaberg  GER Team Netz 7:48.3 RACE  
55 Abimael Ramos10 Netzaberg  GER Team Netz 7:49.3 RACE  
56 Jaden Martin10 Netzaberg  GER Team Netz 7:52.2 RACE  
57 Alex Valenca10 Netzaberg  GER Team Netz 7:54.7 RACE  
58 Jacob MartinNetzaberg  GER Team Netz 8:06.8 RACE  
59 Tianthony WagnerNetzaberg  GER Team Netz 8:07.5 RACE  
60 Mathais Conlin11 Netzaberg  GER Team Netz 8:11.1 RACE  
61 Hermann MauringTartu  EST Tartu skiclub 8:13.7 RACE  
62 Joshua BrownNetzaberg  GER Team Netz 8:14.5 RACE  
63 Chance Johnson10 Netzaberg  GER Team Netz 8:18.9 RACE  
64 Andrew TisdellMorrisville VT USA Morrisville BKL 8:20.0 RACE  
65 Angelo HinojosaNetzaberg  GER Team Netz 8:29.7 RACE  
66 Alex TorresNetzaberg  GER Team Netz 8:30.3 RACE  
67 Chris FreeloveNetzaberg  GER Team Netz 8:31.2 RACE  
68 Adrian FlorezNetzaberg  GER Team Netz 8:40.2 RACE  
69 James Mccraw10 Netzaberg  GER Team Netz 8:40.7 RACE  
70 Estabahn Garcia10 Netzaberg  GER Team Netz 8:45.5 RACE  
71 Kenyan JohnsonNetzaberg  GER Team Netz 8:46.5 RACE  
72 Davin Smith10 Netzaberg  GER Team Netz 8:51.5 RACE  
73 Darrion BrownNetzaberg  GER Team Netz 8:54.1 RACE  
74 Ricky Mcgruder10 Netzaberg  GER Team Netz 8:59.7 RACE  
75 Chad Hanners11 Netzaberg  GER Team Netz 9:01.3 RACE  
76 Jonathon JacksonNetzaberg  GER Team Netz 9:07.8 RACE  
77 Joseph QuengaNetzaberg  GER Team Netz 9:10.2 RACE  
78 Isiah GilespieNetzaberg  GER Team Netz 9:11.2 RACE  
79 Kevin ZokouNetzaberg  GER Team Netz 9:21.2 RACE  
80 Eriq Gillespie10 Netzaberg  GER Team Netz 9:30.4 RACE  
81 Jayden CorbinNetzaberg  GER Team Netz 9:38.5 RACE  
82 Manuel Smallwood10 Netzaberg  GER Team Netz 9:42.2 RACE  
83 Mathew BurgerNetzaberg  GER Team Netz 9:45.7 RACE  
84 Griffin KeysNetzaberg  GER Team Netz 9:59.8 RACE  
85 Logan ShepardNetzaberg  GER Team Netz 11:08.4 RACE  
86 Fred VoellmNetzaberg  GER Team Netz 11:08.5 RACE  
87 Gabriel CalmaNetzaberg  GER Team Netz 11:28.4 RACE  
88 Marquis ClaytonNetzaberg  GER Team Netz 11:50.4 RACE  
89 Miguel Alvarez11 Netzaberg  GER Team Netz 11:54.7 RACE  
90 Daniel WorthingtonNetzaberg  GER Team Netz 14:09.7 RACE  
91 Wilfredo LiorensNetzaberg  GER Team Netz 18:00.0 RACE  
13-18
Mart Kevin Põlluste17 Tartu  EST Tartu skiclub 3:36.8 RACE  
Devlin Shea16 Waitsfield VT USA GMVS 3:46.2 RACE  
Ian Meier17 Charlotte VT USA  3:48.8 IND  
Graham Glennon16 Brattleboro VT USA Brattleboro 3:49.1 RACE  
Forrest Hamilton13 Shelburne VT USA  3:51.9 IND  
Arto Arukuusk18 Tartu  EST Tartu skiclub 3:52.3 RACE  
Ryan Flemming17 Williston VT USA  3:53.9 IND  
Kristjan Mägi16 Tartu  EST Tartu skiclub 3:57.0 RACE  
Anreas Bender17 Ansbach Bav GER  3:59.9 RACE  
10 Kevin Zschieker18 Mainz  GER CURES  4:02.5 RACE  
11 Ergo Kukk15 Tartu  EST Tartu skiclub 4:03.0 RACE  
12 Sam Longenbach16 Williston VT USA  4:03.8 IND  
13 Jonathon Burdo16 Brattleboro VT USA Brattleboro 4:05.8 RACE  
14 Brad Barth16 Williston VT USA  4:06.1 IND  
15 Sean Delaney17 Williston VT USA  4:06.3 IND  
16 Tyler Kellett15 Littleton CO USA Club Form 4:06.9 RACE  
17 Sam Green17 Brattleboro Vt USA Brattleboro 4:09.6 RACE  
18 Andreas Hamrin13 Sundsvall  SWE MOOVE 4:09.9 RACE  
19 Rimmo Rõõm15 Tartu  EST Tartu skiclub 4:10.3 RACE  
20 Ben Paskiet17 Charlotte VT USA  4:11.7 IND  
21 Gregor Soodla14 Tartu  EST Tartu skiclub 4:13.2 RACE  
22 Blakely Browne14 Leavenworth WA USA Leavenworth Winter Sports  4:16.5 IND  
23 Julian Pelzer15 Cape Elizabeth ME USA Cape Elizabeth High School 4:19.9 RACE  
24 Karl Martin Alnek15 Tartu  EST Tartu skiclub 4:21.2 RACE  
25 Marcus Edbom14 Sundsvall  SWE MOOVE 4:22.6 RACE  
26 Ian Morrell17 Corvallis OR USA Crescent Valley High XC Ski 4:28.2 RACE  
27 Thomas Keller16 Hinesburg VT USA  4:29.5 IND  
28 Matt Rutherford15 Littleton CO USA Club Form 4:30.7 RACE  
29 Mark Fehling15 Mainz  GER CURES  4:33.7 RACE  
30 Rudy Pelzer16 Cape Elizabeth ME USA Cape Elizabeth High School 4:34.3 RACE  
31 Daniel Worgul17 Mainz  GER CURES  4:34.7 RACE  
32 Taggart Francis16 Williston VT USA  4:35.5 IND  
33 Rasmus Lõhmus15 Tartu  EST Tartu skiclub 4:38.6 RACE  
34 Jonathan Buzzell14 Williston VT USA  4:39.8 IND  
35 Ezra Pasackow17 Shelburne VT USA  4:41.1 IND  
36 Zack Ross15 Littleton CO USA Club Form 4:45.8 RACE  
37 Noah Wolfinger17 Cape Elizabeth ME USA Cape Elizabeth High School 5:02.3 RACE  
38 Nolan Morris17 Cape Elizabeth ME USA Cape Elizabeth High School 5:05.7 RACE  
39 Konstantin Henschler17 Mainz  GER CURES  5:10.3 RACE  
40 Dennis Frank15 Cape Elizabeth ME USA Cape Elizabeth High School 5:14.4 RACE  
41 Matt Oberhatzer15 Cape Elizabeth ME USA Cape Elizabeth High School 5:15.5 RACE  
42 Sam Barksdale16 Cape Elizabeth ME USA Cape Elizabeth High School 5:20.1 RACE  
43 Aaron Simpson16 Corvallis OR USA Crescent Valley High XC Ski 5:21.3 RACE  
44 Philip Bouvin13 Sundsvall  SWE MOOVE 5:27.1 RACE  
45 Arnaud Wallecan15   FRA kiné & performances 6:04.9 RACE  
46 Kattenhorn Tate16 Cody WY USA Gottsche 6:08.0 RACE  
47 Alex Lemieux16 Littleton CO USA Club Form 6:21.9 RACE  
48 Jarreth Dunkers13 Netzaberg  GER Team Netz 6:43.0 RACE  
49 Romain Wallecan13   FRA kiné & performances 7:03.9 RACE  
50 Matthew Barksdale18 Cape Elizabeth ME USA Cape Elizabeth High School 7:33.7 RACE  
51 Jack Tierney15 Cape Elizabeth ME USA Cape Elizabeth High School 7:43.5 RACE  
19-29
Allar Soo19 Tartu  EST Tartu skiclub 3:18.6 RACE  
Mathias Juust19 Tartu  EST Tartu skiclub 3:20.6 RACE  
Matt Liebsch28 Minneapolis MN USA CXC 3:21.9 RACE  
Wiliam Harth24 Neuss NRW GER  3:27.0 RACE  
Ty Bechstein26 Littleton CO USA Club Form 3:28.2 RACE  
Erik Szakaly26 Calgary AB CAN World Health Northhill 3:29.7 IND  
John Wessling20 Duluth MN USA  3:30.9 RACE  
Gabriel Seregelyi22 Goldbach HES GER  3:33.2 RACE  
Cam Holmes25 Madison WI USA Pat's Gym 3:33.6 RACE  
10 Nick Matuhin21 Luckenwalde BRB GER  3:36.8 RACE  
11 Patrick Gilles28 Madison Wi USA Pat's Gym 3:38.5 RACE  
12 Riho Klement22 Tartu  EST Tartu skiclub 3:39.2 RACE  
13 Kevin Schwäbe21 Dieburg HES GER  3:39.5 RACE  
14 Bert Tippi21 Tartu  EST Tartu Univ. 3:39.9 RACE  
15 Julian Meier23 Mainz GER CrossFit Mainz 3:40.1 RACE  
16 Mats Piho21 Tartu  EST Tartu Univ. 3:40.8 RACE  
17 Evan Dethier22 Waitsfield VT USA GMVS 3:42.7 RACE  
18 Dave Pease27 Ansbach Bav GER  3:42.9 RACE  
19 Piet Dudley23 Denver Co USA Kinetic Fitness Studio 3:44.2 RACE  
20 Konstantin Völk26 Saarbrücken SRL GER  3:44.6 RACE  
21 Sander Linnus20 Tartu  EST Tartu Univ. 3:46.3 RACE  
22 Keith Kubiesa23 Madison WI USA Pat's Gym 3:46.4 RACE  
23 Ben Wilson25 Denver CO USA Kinetic Fitness Studio 3:47.0 RACE  
24 Martin Obst24 Berlin BLN GER  3:47.2 RACE  
25 Max Ilgner25 Ansbach Bav GER  3:47.9 RACE  
26 Stefan Hummel20 Ansbach Bav GER  3:49.9 RACE  
27 Priit Paabo29 Tallinn  EST Sparta Sportc. 3:50.9 RACE  
28 Georg Harth23 Bonn NRW GER  3:51.0 RACE  
29 Peter Weisenberger27 Kleinostheim HES GER  3:51.2 RACE  
30 Kenny Kivikas20 Tartu  EST Tartu Univ. 3:55.0 RACE  
31 Marc Arendt19 Mainz  GER CURES  3:55.2 RACE  
32 Johan Berglin26 Sundsvall   SWE MOOVE 3:56.4 RACE  
33 Per-Anders Appelgren24 Ånge  SWE MOOVE 3:57.2 RACE  
34 Mattias Påhlsson24 Ånge  SWE MOOVE 3:58.0 RACE  
35 Trevor Braun25 Morrisville VT USA  4:00.0 IND  
36 Hans Kristjan Kask19 Tartu  EST Tartu skiclub 4:00.9 RACE  
37 Ago Vahtra21 Tartu  EST Tartu Univ. 4:00.9 RACE  
38 Nicolas De La Rosa29   FRA Planet form' Carcassonne 4:05.2 RACE  
39 Janar Pilvet21 Tartu  EST Tartu skiclub 4:05.2 RACE  
40 Achmed Dudarov19 Freinsheim PFZ GER  4:05.4 RACE  
41 Mario Oha20 Tartu  EST Tartu Univ. 4:05.7 RACE  
42 Lars Bland25 Madison WI USA Pat's Gym 4:05.8 RACE  
43 Michel Schneider24 Seeheim HES GER  4:05.9 RACE  
44 Thomas Goniwiecha21 Mainz  GER CURES  4:06.1 RACE  
45 Felix Menzel24 Berlin BLN GER  4:07.3 RACE  
46 Rico Goncalves29 Denver Co USA Kinetic Fitness Studio 4:07.5 RACE  
47 Tom Quandt27 Madison WI USA Pat's Gym 4:08.4 RACE  
48 Jonas Kraft20 Mainz  GER CURES  4:09.5 RACE  
49 Oliver Muehlhaus27 Mainz GER CrossFit Mainz 4:11.2 RACE  
50 Rolf Meissner25 Ansbach Bav GER  4:12.9 RACE  
51 Mike Lagerborg23 Denver Co USA Kinetic Fitness Studio 4:13.1 RACE  
52 Raido Mitt20 Tartu  EST Tartu Univ. 4:13.4 RACE  
53 David Shortreed19 Corvallis OR USA Eugene Nordic Club 4:14.9 RACE  
54 Zhum-Ge Chan21 Mainz  GER CURES  4:16.1 RACE  
55 Johannes Kraus29 Ansbach Bav GER  4:19.9 RACE  
56 Christoph Mikuschek23 Mainz  GER CURES  4:21.1 RACE  
57 Lauri Sild21 Tartu  EST Tartu Univ. 4:21.8 RACE  
58 Lee Peters23 Maple Plain MN USA  4:22.9 RACE  
59 Christoph Ewald28 Wörth WTB GER  4:26.9 RACE  
60 Joshua Hassall27 Calgary AB CAN World Health Northhill 4:28.8 IND  
61 Tobias Lernvall28 Göteborg   SWE  4:29.7 IND  
62 Tim Schleicher22 Nürnberg BAY GER  4:31.7 RACE  
63 Cory Schneider29 Madison WI USA Pat's Gym 4:32.2 RACE  
64 Johnny Raptis26 Mainz  GER CURES  4:35.7 RACE  
65 Julius Steinert26 Mainz  GER CURES  4:37.5 RACE  
66 Max Schwertz20 Mainz  GER CURES  4:38.9 RACE  
67 Scott Sissons27     CAN World Health Northhill 4:39.0 IND  
68 Uli Klinkmüller28 Mainz  GER CURES  4:40.4 RACE  
69 Florian Jäger19 Mainz  GER CURES  4:45.4 RACE  
70 Ryan Monaco29 New Hartford NY USA SITRIN 4:48.9 RACE  
71 Matthias Achatzi21 Mainz  GER CURES  4:50.1 RACE  
72 Sascha Steuer21 Mainz  GER CURES  5:05.3 RACE  
73 anthony harding19 calgary ab CAN World Health Northhill 5:06.9 IND  
74 Adam Petchkin28 Calgary AB CAN World Health Northhill 5:11.4 IND  
75 Sebastian Zilch21 Mainz  GER CURES  5:34.5 RACE  
76 Marcel Farca19 Mainz  GER CURES  5:43.4 RACE  
77 Christian Gnatzy29 Mainz  GER CURES  6:27.5 RACE  
30-39
Ats Pärnaste35 Tallinn  EST Sparta Sportc. 3:12.9 RACE  
Jack Nunn32 Manhattan Beach ca USA Powerhouse Fitness 3:12.9 IND_V  
Tim Conlon-McCombe34 Freetown MA USA Bridgewater State College 3:13.9 C2Log  
Anders Brink37 Sundsvall   SWE MOOVE 3:14.8 RACE  
Mattias Fritz33 Örebro  SWE  3:17.0 IND  
Matt Hammel32 denver co USA Kinetic Fitness Studio 3:19.2 RACE  
Mark Thomas36 Hood River OR USA  3:22.4 C2Log  
Allar Kivil35 Tartu  EST Tartu skiclub 3:23.8 RACE  
Fred Renzini36   FRA Planet form' Carcassonne 3:24.9 RACE  
10 Martin Stridde38 Hamburg  GER  3:26.4 RACE  
11 Eli Enman34 Huntington VT USA  3:27.1 IND  
12 Niko Schmidt37   GER CrossFit Mainz 3:29.0 RACE  
13 Viktor Ehrnholm Larsson32 Stockholm  SWE  3:30.2 IND  
14 Scott Helsley39 Erie PA USA  3:31.7 IND  
15 Sam Cordell36 Parkdale OR USA  3:32.5 C2Log  
16 Justin Beckwith32 Waitsfield VT USA GMVS 3:33.0 RACE  
17 Kevin Stevenson30 Morrisville VT USA Concept2, Inc, Morrisville, VT 3:33.6 IND  
18 Christian Kessler37 Mainz GER CrossFit Mainz 3:34.1 RACE  
19 Mathieu Boschet38   FRA USCPCArp 3:35.5 RACE  
20 Mats Störtebecker34 Sundsvall   SWE MOOVE 3:35.6 RACE  
21 Marko Koppa36 Tallinn  EST Biahtlon 3:36.9 RACE  
22 Joseph Jensen38 Boise Idaho USA Idaho Nordic 3:37.1 RACE  
23 Wes Keller39 McCall ID USA Rudy's 3:37.1 RACE  
24 Julian Norton39 Thirsk   GBR  3:37.8 IND  
25 Nicolas Sutter37   FRA USCPCArp 3:38.8 RACE  
26 Brant Anderson39 Calgary   CAN World Health Northhill 3:39.9 IND  
27 Bijan Fathy32 Denver Co USA Kinetic Fitness Studio 3:42.0 RACE  
28 Pat Brown32 Hyde Park VT USA Concept 2 3:43.5 RACE  
29 Tony Prichard33 Denver Co USA Kinetic Fitness Studio 3:44.6 RACE  
30 Kevin Farrell36 Leavenworth WA USA Leavenworth Winter Sports  3:44.6 IND  
31 James Donegan31 Hinesburg VT USA  3:45.1 IND  
32 Greg Prodan37 Sault Ste Marie ON CAN  3:45.2 IND  
33 Jimmy Mijas33 Denver Co USA Kinetic Fitness Studio 3:47.0 RACE  
34 Matt Newbill30 Boise ID USA Idaho Nordic 3:47.6 RACE  
35 Chris Stroh35 Denver Co USA Kinetic Fitness Studio 3:48.6 RACE  
36 Jeff Wood37 Morrisville VT USA Concept2 3:49.0 RACE  
37 Loren Bredahl31 Calgary   CAN World Health Northhill 3:49.1 IND  
38 jason zagami30 dedham ma USA  3:49.3 RACE  
39 Heiko Mueller38 Mainz GER CrossFit Mainz 3:50.5 RACE  
40 Ernest Strul35 Mainz  GER CURES  3:50.8 RACE  
41 Marc Audion37   FRA USCPCArp 3:51.5 RACE  
42 Rich Klinke38 Madison WI USA Pat's Gym 3:51.8 RACE  
43 Jason Mamone37 Dedham MA USA  3:54.3 RACE  
44 Fréderick Gon37   FRA USCPCArp 3:57.0 RACE  
45 Olivier Rouit38   FRA Club Musculation Rémois 3:58.3 RACE  
46 Josh Biser30 Madison WI USA Pat's Gym 3:58.6 RACE  
47 Jeff Doering34 Bend OR USA XC Oregon 3:58.9 RACE  
48 Andre Shyyka31 Köllerbach SRL GER  3:59.9 RACE  
49 Harm Vellguth30 Hamburg  GER  4:00.1 RACE  
50 Chris Martin35 Denver Co USA Kinetic Fitness Studio 4:00.5 RACE  
51 Carsten Gniech36 Mainz GER CrossFit Mainz 4:02.6 RACE  
52 Mathieu Jan34   FRA Club Musculation Rémois 4:02.6 RACE  
53 Mitch Rehaume31 Calgary   CAN World Health Northhill 4:03.9 IND  
54 Ralph Pfeifer31 Ansbach Bav GER  4:04.9 RACE  
55 Tony Renzi36 Dedham MA USA  4:05.1 RACE  
56 Aivar Juhandi35 Tallinn  EST Sparta Sportc. 4:06.4 RACE  
57 Paul Lasher36  VT USA  4:07.3 IND  
58 Arnaud Dollet32   FRA USCPCArp 4:08.1 RACE  
59 Markus Schwarz36 Mainz GER CrossFit Mainz 4:09.0 RACE  
60 Tyson Dailey31 Calgary   CAN World Health Northhill 4:10.1 IND  
61 Matt Sandy30 Denver Co USA Kinetic Fitness Studio 4:10.2 RACE  
62 Bill Spence33 Montpelier VT USA The Confluence 4:10.9 RACE  
63 Christoph Lohde31 Mainz GER CrossFit Mainz 4:11.7 RACE  
64 Michael Berger38   FRA  4:13.3 RACE  
65 Michael Berger34   FRA  4:13.3 IND  
66 James King32 Madison WI USA Pat's Gym 4:13.9 RACE  
67 Rick Vendlinski35 Laurium MI USA Aspirus Keweenaw Fitness 4:15.4 RACE  
68 Matt Huard32 Montpelier VT USA The Confluence 4:15.9 RACE  
69 keith ramage30 calgary   CAN World Health Northhill 4:18.1 IND  
70 Achim Lausecker39 Mainz GER CrossFit Mainz 4:18.7 RACE  
71 Gregory Ferger35 Madison WI USA Pat's Gym 4:18.9 RACE  
72 John Wilkie34 Penticton BC CAN  4:19.8 IND  
73 Joe Feider35 Boise ID USA Idaho Nordic 4:21.8 RACE  
74 Don Chandler32 Montpelier VT USA The Confluence 4:23.9 RACE  
75 Eric Darling38  VT USA  4:26.0 IND  
76 Simeon Chapin35 Montpelier VT USA The Confluence 4:28.9 RACE  
77 Justin Jones39   CAN World Health Northhill 4:29.6 IND  
78 Ryan Reyes30 Calgary AB CAN World Health Northhill 4:32.6 IND  
79 Jonah Neale32 Montpelier VT USA The Confluence 4:33.9 RACE  
80 James Wallace35 New Hartford NY USA SITRIN 4:40.9 RACE  
81 Thomas Duval35   FRA USCPCArp 4:41.5 RACE  
82 Dave Rubel36 Montpelier VT USA The Confluence 4:41.9 RACE  
83 Michael Mcclure35 Madison WI USA Pat's Gym 4:46.6 RACE  
84 Marco Schwarz35 Mainz  GER CURES  4:48.0 RACE  
85 Jay Ericson39 Montpelier VT USA The Confluence 4:48.9 RACE  
86 Luke Slatton31 New Hartford NY USA SITRIN 4:52.9 RACE  
87 Matthew Trombley37 Laurium MI USA Aspirus Keweenaw Fitness 5:02.8 RACE  
88 Kolstad Kelsey33 Cody WY USA Gottsche 5:12.3 RACE  
89 Myles Olson35 Calgary AB CAN World Health Northhill 5:29.7 IND  
90 Dale Deruiter32 Calgary AB CAN World Health Northhill 5:50.9 IND  
40-49
Chris McLaughlin40     USA  3:04.3 C2Log  
Gavin Grant49 Desbarats Ontario CAN Island Rowing Club, St Joseph Island, Ontario 3:16.2 C2Log  
Darren Woods45 Manchester Wigan GBR  3:22.4 IND  
Sean Gale42 Littleton CO USA Club Form 3:27.0 RACE  
Greg Hammond41 Hamburg HAM GER  3:27.6 RACE  
Josh Carlson40     USA Concept 2 3:27.9 RACE  
Gerd Corvers41 Mainz GER CrossFit Mainz 3:28.0 RACE  
Dale Sutherland49 The Firm DE USA  3:28.3 IND  
Warren Boizot41 Denver CO USA Kinetic Fitness Studio 3:30.5 RACE  
10 Hugh Pritchard43 Montpelier VT USA The Confluence 3:34.6 IND  
11 Ed Hamilton45 Shelburne VT USA  3:34.7 IND  
12 Kalev Kreekman43 Tallinn  EST Sparta Sportc. 3:36.4 RACE  
13 Randy Acker47 n/a na USA Rudy's 3:38.3 RACE  
14 Paul Haig44 CHELTENHAM GL GBR RowPro Rowers 3:38.7 RowPro  
15 Mihkel Klementsov47 Tallinn  EST Tallinn Rowing c. 3:40.0 RACE  
16 Miloslav Bozdech46 Red Deer AB CAN Team Canada 3:40.8 C2Log  
17 Grant Maves41 Denver Co USA Kinetic Fitness Studio 3:42.0 RACE  
18 Sasa Mirkovic45 Niskayuna Ny USA CrossFit 3:43.6 IND  
19 David Kitson49 Summerland BC CAN  3:45.0 IND  
20 Eric Jensen44 Boise Idaho USA Idaho Nordic 3:45.1 RACE  
21 Cameron Chalmers46 Landgrove VT USA  3:47.0 C2Log  
22 Mark LeClair40 Littleton CO USA Club Form 3:49.2 RACE  
23 Rich Williams43 Denver Co USA Kinetic Fitness Studio 3:50.6 RACE  
24 Dan Perkins40 Madison WI USA Pat's Gym 3:51.8 RACE  
25 Adrian Reif45 Madison WI USA Pat's Gym 3:52.1 RACE  
26 Nate Tollefson45 Minneapolis MN USA  3:52.9 RACE  
27 Joe Sakic42 Littleton CO USA Club Form 3:54.9 RACE  
28 Tom Buzzell48 Williston VT USA  3:56.7 IND  
29 Jeff Cramer44 Boise Id USA Idaho Nordic 4:00.2 RACE  
30 Cole Packwood40 Boise Idaho USA Idaho Nordic 4:02.8 RACE  
31 Priit Pääru42 Tallinn  EST Sparta Sportc. 4:03.2 RACE  
32 Chris Cody42 Littleton CO USA Club Form 4:03.9 RACE  
33 David Leach42 New Hartford NY USA SITRIN 4:03.9 RACE LTA 
34 Raigo Tõnisalu43 Tallinn  EST Sparta Sportc. 4:04.0 RACE  
35 Tommy Lind44 Sundsvall  SWE MOOVE 4:04.1 RACE  
36 Doug Jansen48 Denver CO USA Club Form 4:04.9 RACE  
37 John Gaeddert47  ID USA  4:04.9 IND  
38 Brian Robison41 Littleton CO USA Club Form 4:05.6 RACE  
39 Daryl Hegerle45 Boise Idaho USA Idaho Nordic 4:05.7 RACE  
40 Roger Bird47 Cottage Grove WI USA Pat's Gym 4:06.3 RACE  
41 Laurent Gaullier43   FRA Club Musculation Rémois 4:07.0 RACE  
42 Lars Bokeloh41 Mainz  GER CURES  4:09.0 RACE  
43 Mitch Van Cleave46 Denver Co USA Kinetic Fitness Studio 4:09.1 RACE  
44 Dye Steve42 Cody WY USA Gottsche 4:11.8 RACE  
45 David Doussin45   FRA kiné & performances 4:11.9 RACE  
46 Patrick Neumann40 Mainz GER CrossFit Mainz 4:14.0 RACE  
47 Joerg W. Hollerbach45     GER  4:15.0 IND  
48 Roberto Rinaldo40 Mainz GER CrossFit Mainz 4:17.4 RACE  
49 Michael Fisher45 Bend OR USA XC Oregon 4:17.9 RACE  
50 Christoph Schewer45 Mainz  GER CURES  4:19.1 RACE  
51 Holger Doll43 Mainz  GER CURES  4:19.6 RACE  
52 Hollowell Miles44 Cody WY USA Gottsche 4:21.1 RACE  
53 Greg Bernhardt49 Hopkins MN USA Team Birkie 4:21.9 RACE  
54 Mario Bernecker40 Mainz GER CrossFit Mainz 4:23.3 RACE  
55 Allen Mead45  VT USA  4:28.7 IND  
56 Jim Campbell45 Denver Co USA Kinetic Fitness Studio 4:30.0 RACE  
57 Karl Christiansen46 New Hartford NY USA SITRIN 4:34.9 RACE  
58 allan chuley41 Calgary ab CAN World Health Northhill 4:34.9 IND  
59 Frank Staeblein44 Mainz GER CrossFit Mainz 4:36.1 RACE  
60 Thorsten Volk40 Mainz GER CrossFit Mainz 4:36.8 RACE  
61 Gary Benson45 Denver Co USA Kinetic Fitness Studio 4:39.0 RACE  
62 Chris Reino49 McCall ID USA Rudy's 4:46.8 RACE  
63 Mason Hayutin42 Denver Co USA Kinetic Fitness Studio 4:49.9 RACE  
64 Steve York48 Denver Co USA Kinetic Fitness Studio 4:50.0 RACE  
65 Christopher Hegler40 Calgary   CAN World Health Northhill 4:50.0 IND  
66 Jonnson Sean40 Cody WY USA Gottsche 4:51.8 RACE  
67 Tom Bergmann48 Mainz  GER CURES  4:54.0 RACE  
68 Stecker Tim42 Cody WY USA Gottsche 4:54.4 RACE  
69 Matt Keeney46 Denver Co USA Kinetic Fitness Studio 5:01.0 RACE  
70 Hans Himsl47 Mainz  GER CURES  5:07.4 RACE  
71 Steve Scott41 Hailey ID USA  5:13.4 IND  
72 Thomas Haller40 Mainz  GER CURES  5:18.4 RACE  
73 Drew Sy48 Montpelier VT USA The Confluence 5:27.9 RACE  
50-59
Dave Gray52 Grafenwohr BA GER Netzaberg Elementary School, Bavaria, Germany 3:17.7 IND  
Zbigniew Andruszkiewicz52 Oslo   NOR Skullerud Sport Senter, Oslo, Norway 3:25.4 IND_V  
Royce Banks56 Royces gym Wigan GBR  3:29.2 IND  
Sergei Morzakov53 Tallinn  EST Tallinn Rowing c. 3:31.1 RACE  
Steve Roedde57 St. Joseph Island ONTARIO CAN Island Rowing Club, St Joseph Island, Ontario 3:34.3 C2Log  
Jonathan Sanborn50 Maple Grove MN USA Hoiggards 3:38.9 RACE  
Mikael Eriksson51 Ånge  SWE MOOVE 3:41.1 RACE  
Stacey Skinner51 Minneapolis Mn USA  3:46.4 RACE  
Drew Holbrook50 Minneapolis MN USA Gearwest 3:49.5 RACE  
10 Tamas Viski Hanka57 Denver Co USA Kinetic Fitness Studio 3:52.4 RACE  
11 Billy Halax52 Littleton CO USA Club Form 3:56.9 RACE  
12 Bruno Wallecan50   FRA kiné & performances 3:59.9 RACE  
13 Stephen Peckiconis52 Boston MA USA  4:00.2 RACE  
14 Geo Smith51     CAN World Health Northhill 4:02.9 IND  
15 Murray Farbridge50 Penticton BC CAN  4:05.1 IND  
16 Jacques Lacroix51   FRA Club Musculation Rémois 4:10.4 RACE  
17 David Hislop(LWT)55 Castle Kennedy   GBR  4:14.7 IND  
18 Thomas Helm53 Minneapolis Mn USA  4:14.9 RACE  
19 Joe Soderholm57 Madison WI USA Pat's Gym 4:15.0 RACE  
20 Carl Hoeger55 Boise Idaho USA Idaho Nordic 4:16.8 RACE  
21 Barr Quarton56 McCall ID USA Rudy's 4:17.4 RACE  
22 Aivo Liksor53 Tallinn  EST Sparta Sportc. 4:22.2 RACE  
23 Janny Houdayer57   FRA Club Musculation Rémois 4:22.3 RACE  
24 Mike Weber59 Boise Idaho USA Idaho Nordic 4:22.3 RACE  
25 Dieter Beck55 Mainz  GER CURES  4:22.9 RACE  
26 Peeter Purru54 Tallinn  EST Sparta Sportc. 4:23.4 RACE  
27 Ben Hipple55 McCall ID USA Rudy's 4:25.5 RACE  
28 Norbert Lochmann51 Mainz GER CrossFit Mainz 4:26.1 RACE  
29 Mark Richards56 Denver Co USA Kinetic Fitness Studio 4:27.2 RACE  
30 Dean Miller51 Corvallis OR USA Crescent Valley High XC Ski 4:28.3 RACE  
31 Todd Stevens51 Littleton CO USA Club Form 4:30.6 RACE  
32 Ramon Elder52 Denver Co USA Kinetic Fitness Studio 4:34.4 RACE  
33 Steve Waryan56 Minnetonka MN USA  4:44.3 RACE  
34 Heinz Kolb59 Mainz  GER CURES  4:45.3 RACE  
35 Dan Pearson53 Littleton CO USA Club Form 4:45.9 RACE  
36 Mark Yeager55 Corvallis OR USA Crescent Valley High XC Ski 4:47.7 RACE  
37 Sam Handelman56 Bend OR USA XC Oregon 4:47.9 RACE  
38 John Hollar51 Montpelier VT USA The Confluence 4:47.9 RACE  
39 Chris Smith56  VT USA  4:48.1 IND  
40 Pat Omalley51 Denver Co USA Kinetic Fitness Studio 4:59.0 RACE  
41 Coons Jack54 Cody WY USA Gottsche 5:06.7 RACE  
42 Jeff Wilhelm52 Boise Idaho USA Idaho Nordic 5:07.9 RACE  
43 Peter Zimmermann56 Mainz  GER CURES  5:12.2 RACE  
44 Chris Murphy56 Boise Idaho USA Idaho Nordic 5:14.5 RACE  
45 Mark McIntosh53 Denver Co USA Kinetic Fitness Studio 5:15.6 RACE  
46 Ken Ward52 Corvallis OR USA Crescent Valley High XC Ski 5:16.7 RACE  
47 Michael Zagami56 Roslindale MA USA  5:24.6 RACE  
48 Kuno Schmidt54 Mainz  GER CURES  5:27.2 RACE  
49 Galagan Mike51 Cody WY USA Gottsche 5:28.9 RACE  
50 David Malo53 Denver Co USA Kinetic Fitness Studio 5:33.0 RACE  
51 John Huggins53 Denver CO USA Kinetic Fitness Studio 5:46.0 RACE  
52 Peter Gunby53 Corvallis OR USA Crescent Valley High XC Ski 5:53.8 RACE  
53 Klaus Scheitler54 Mainz  GER CURES  6:01.7 RACE  
54 Henn Stefan50 Mainz  GER CURES  6:49.6 RACE  
55 David Kowalczik55 New Hartford NY USA SITRIN 10:00.9 RACE  
60-69
Mike Maccarthy60 Harwich Essex GBR  3:31.8 C2Log  
Peter Dreissigacker60 Stowe VT USA Concept2, Inc, Morrisville, VT 3:40.9 IND  
Dick Dreissigacker64 Morrisville VT USA Concept2, Inc, Morrisville, VT 3:43.7 IND  
Tom OKeefe64 Long Beach CA USA  3:46.3 IND_V  
Terry Callaghan68 Royces Gym Wigan GBR  3:49.1 IND  
John Brodhead67 Craftsbury Common VT USA  3:52.4 IND  
Robert Lee63 Long Grove IL USA  3:53.0 IND  
Mike Jones65 Richard Landing  CAN  4:02.9 IND  
Jan-olov Larsson61 Sundsvall 85 SWE MOOVE 4:04.9 RACE  
10 Becker Richard66 Cody WY USA Gottsche 4:08.0 RACE  
11 Bertil Svensson64 Ånge  SWE MOOVE 4:08.9 RACE  
12 Terri Dobkins60 Denver CO USA Club Form 4:12.9 RACE  
13 Toivo Zoova63 Tallinn  EST Tallinn Rowing c. 4:14.8 RACE  
14 Bengt Larsson60 Sundsvall  SWE MOOVE 4:15.6 RACE  
15 Michel Aubry60   FRA Club Musculation Rémois 4:16.6 RACE  
16 Clyde Cody61 Boise ID USA Idaho Nordic 4:17.4 RACE  
17 Rick Schraeder64 Denver Co USA Kinetic Fitness Studio 4:21.5 RACE  
18 Michael Dunham62 Sun Valley Id USA  4:23.0 IND  
19 Bob Havard61 Bend OR USA XC Oregon 4:25.9 RACE  
20 Robert Matz65 Denver CO USA Kinetic Fitness Studio 4:30.0 RACE  
21 Bruce Chandler61 Anchorage AK USA U.S. Coast Guard 4:30.4 C2Log  
22 Perry Haney60 Denver Co USA Kinetic Fitness Studio 4:30.9 RACE  
23 Bill Jahn60 Brattleboro VT USA Brattleboro 4:33.2 RACE  
24 Karl Pearson67 Traverse City MI USA  4:34.7 IND  
25 Alain Vitré68   FRA Club Musculation Rémois 4:35.1 RACE  
26 Jim Lapin65 Denver Co USA Kinetic Fitness Studio 4:38.0 RACE  
27 Chip Plummer60 Madison WI USA Pat's Gym 4:40.0 RACE  
28 Bob O'Keefe62 Montpelier VT USA The Confluence 4:44.9 RACE  
29 Lewis McLin69 mccall id USA Rudy's 4:45.2 RACE  
30 Holm Roy62 Cody WY USA Gottsche 4:46.0 RACE  
31 Neal Davis62 McCall ID USA Rudy's 4:47.1 RACE  
32 Ralf Röhm63 Mainz  GER CURES  4:49.2 RACE  
33 Kalju Polt61 Tallinn  EST EWK 4:50.2 RACE  
34 Terry Smith66 Eugene OR USA Eugene Nordic Club 4:53.2 RACE  
35 Jim McAllister66 mccall id USA Rudy's 5:01.0 RACE  
36 Jim Jones63 McCall ID USA Rudy's 5:04.0 RACE  
37 David Miller61 Denver Co USA Kinetic Fitness Studio 5:04.5 RACE  
38 Horst Ebert62 Mainz  GER CURES  5:05.2 RACE  
39 Wolfgang Schoeneck60 Ansbach Bav GER  5:07.9 RACE  
40 Dave Lewis65 Denver Co USA Kinetic Fitness Studio 5:10.0 RACE  
41 Hans Reisewitz68 Mainz  GER CURES  5:57.0 RACE  
42 Dave Butler62 McCall ID USA Rudy's 6:41.0 RACE  
43 Jürgen Staschewski67 Mainz  GER CURES  7:08.6 RACE  
44 Short Alan60 Cody WY USA Gottsche 7:17.0 RACE  
70-79
Phil Wood72 Newton Abbot Devon GBR Age Without Limits 4:02.2 IND_V  
Gary Robison70 Littleton CO USA Club Form 4:16.8 RACE  
George Hall76 Craftsbury Common VT USA  4:22.9 IND  
Raliegh Jensen71 Boise Idaho USA Idaho Nordic 4:45.2 RACE  
Heinz Gottlieb71 Mainz  GER CURES  4:46.1 RACE  
Claude Stone71 Montpelier VT USA First in Fitness, Montpelier, VT 4:52.9 C2Log  
Larry Myers71 Plymouth MN USA  4:55.9 RACE  
Jim Swanson74 Denver Co USA Kinetic Fitness Studio 5:33.1 RACE  
Steve Basch71 Denver CO USA Kinetic Fitness Studio 5:53.0 RACE  
10 Frank Durham79 McCall ID USA Rudy's 6:03.9 RACE  
11 Jim Caughlin75 Denver Co USA Kinetic Fitness Studio 6:56.0 RACE  
12 Horst Plomer71 Mainz  GER CURES  7:45.3 RACE  
80+
Frank King80 Denver CO USA Kinetic Fitness Studio 5:57.3 RACE